zadłużenie gdzie szukać pomocy

Zadłużenie – gdzie szukać pomocy?

Rosnące długi mają ogromny wpływ nie tylko na sferę materialną, ale również psychiczną. Powodują ciągły stres, brak poczucia bezpieczeństwa i stabilizacji finansowej. Osoby zadłużone martwią się o przyszłość swoją oraz rodziny, ponadto brak oszczędności sprawia poczucie braku zabezpieczenia finansowego na wypadek losowych wydarzeń. Branie kolejnych pożyczek pomaga tylko na chwilę –  pozwala na spłatę pilnych zobowiązań. Jednak często prowadzi to do spirali kredytowej, z której ciężko jest wyjść. Gdzie szukać pomocy przy dużym zadłużeniu?

Odpowiedzialność osobista

Ukrywanie się przed wierzycielami i uciekanie od płacenia długów przynosi tylko przykre konsekwencje. Zadłużenie rośnie, a brak rozwiązania problemu spowoduje egzekucje komornicze. Należy przede wszystkim wziąć odpowiedzialność za swoje długi i zdecydować się na ich spłatę. To jedyny sposób na uporanie się z tym problemem.

Plan działania

Każde zadłużenie jest kwestią indywidualną i należy dokładnie przemyśleć to, w jaki sposób będzie się z niego wychodziło. Przede wszystkim trzeba podliczyć wszystkie długi. Sprawdzić, które z nich są zaległe. Następnie warto wyliczyć stałe wydatki i odjąć je od kwoty stałych przychodów. Jeśli suma, która pozostaje nie jest wystarczająca na spłatę zobowiązań finansowych, należy ustalić kilka kwestii. Pierwsza to oszczędności, czyli rzeczy na których można każdego miesiąca oszczędzać: jazda komunikacją miejską zamiast samochodem, kupowanie tańszej chemii, dokładne planowanie posiłków (zapobiegnie to marnowaniu żywności i kupowaniu zbyt dużo), kosmetyki, rozrywka, nałogi. Nie należy jednak oszczędzać poprzez niepłacenie za czynsz, prąd, wodę, czy usługi umożliwiające pracę (telefon i internet). To tworzenie kolejnych długów. Kolejnym krokiem jest szukanie dodatkowych funduszy. Można zdecydować się na nadgodziny, dodatkową pracę w weekendy (inwentaryzacje, obsługa sklepów itp.)

Zadłużenie gdzie szukać pomocy?

Warto zastanowić się jaka jest przyczyna zadłużenia, jeśli nie jesteśmy w stanie tego określić, to warto skorzystać również z pomocy psychologicznej. Można otrzymać ją za darmo. Będzie wsparciem podczas przetrwania okresu spłacania zadłużenia, a zarazem pozwoli na znalezienie powodów, dla których wydaje się więcej, niż jest się w stanie zarobić. Można skorzystać także z pomocy doradcy kredytowego. Te usługi jednak nie należą do tanich. Istnieją również firmy oddłużeniowe, które pomagają w negocjacji z wierzycielami i wspierają podczas spłaty długów. Jednak ich usługi również nie są tanie. Istnieją jednak stowarzyszenia pomagające w wychodzeniu z długów. Wiele z nich to instytucje lokalne, działające na terenie danego miasta. Informacje o takich miejscach można znaleźć w internecie, ale warto także złożyć zapytanie w urzędzie miasta, czy gminy. Do stowarzyszeń oferujących pomoc prawną oraz psychologiczną należą: Program wsparcia Zadłużonych, Stowarzyszenie Osób Ubogich i Zadłużonych, Stowarzyszenie Krzewienia Edukacji Finansowej.

Warto także śledzić blogi dotyczące oszczędzania i radzenia sobie w trudnej sytuacji finansowej. Obecnie jest ich coraz więcej. Można znaleźć na nich darmowe i bardzo przydatne porady. Jednym z topowych blogerów jest Michał Szafrański (jakoszczedzacpieniadze.pl), który stworzył darmowy kurs o tytule „Pokonaj swoje długi”. Jest on przeznaczony właśnie dla tych osób, które są mocno zadłużone  i nie wiedzą w jaki sposób mogą uporać się z kredytami.

Bank

Jeśli zadłużenie nie zostało jeszcze przejęte przez komornika, najlepiej będzie udać się do banku, lub instytucji kredytowych, w których zostały zaciągnięte zobowiązania. Najlepszym rozwiązaniem jest przyznanie się do problemów finansowych. Można zawnioskować o zawieszenie spłaty na okres kilku miesięcy. To rozwiązanie jest pomocne dla osób, które w tym czasie będą chciały odkładać określoną kwotę na spłatę długów, by potem móc regularnie uiszczać ustalone z bankiem kwoty. Możliwe jest również zdecydowanie się na konsolidację, czyli połączenie wszystkich długów w jeden i wynegocjowanie z bankiem wysokości rat.

Przyjaciele i rodzina

Wiele osób wstydzi się przyznać przed rodziną oraz znajomymi do tego, że ma długi. Jednak zrozumienie z ich strony i wsparcie (niekoniecznie finansowe) może okazać się bardzo pomocne. Przede wszystkim można uzyskać od nich ciekawe rady na temat oszczędzania. Być może bliskie osoby będą miały pomysły na dodatkowy zarobek. Z pewnością pomogą w tym, aby wybrać sprzęty oraz książki do sprzedaży przez internet oraz. Może nawet ofiarują nam swoje stare sprzęty RTV, bądź AGD, które będziemy mogli wystawić na serwis ogłoszeniowy. Sprzedaż kilku, czy kilkunastu książek i starych sprzętów wydaje się banałem, ale to jeden ze sposobów na zgromadzenie dodatkowych funduszy.

Agencje pracy

Posiadają wiele ofert pracy tymczasowej, zdalnej oraz weekendowej. Pomogą w dobraniu pracy według naszego wykształcenia oraz dyspozycyjności godzinowej. Dodatkowa praca jest często najlepszym rozwiązaniem. Będzie to bardzo męczące, pozbawi nas odpoczynku, ale pozwoli na zgromadzenie środków na spłatę długów. Niektóre osoby będą musiały żyć w ten sposób przez kilka miesięcy, a inne przez parę lat. Jednak wizja braku długów powinna być wystarczającą motywacją.

 

Istnieje wiele miejsc, do których warto udać się ze swoimi problemami finansowymi. Nie pomogą one w uniknięciu spłaty zadłużenia, ale okażą się nieocenione podczas planowania strategii wychodzenia z długów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *