pozyczki-spolecznosciowe-co-to

Pożyczki społecznościowe co to jest?

Czym są pożyczki społecznościowe?

Pożyczki społecznościowe ostatnio cieszą się coraz większą popularnością, po raz pierwszy w Polsce pojawiły się w 2008 r., ale tutaj nasuwa się pytanie – czym są pożyczki społecznościowe i czym się charakteryzują ? Pożyczka społecznościowa (inaczej social lending) to specjalna transakcja, która jest zawierana bezpośrednio między osobami fizycznymi poprzez dedykowane serwisy internetowe, które nie uczestniczą, a jedynie pośredniczą w procesie udzielania pożyczki. Warto zaznaczyć również, że między pożyczkobiorcą, a pożyczkodawcą nie występuje pośrednictwo żadnej instytucji finansowej. Pożyczki są więc finalizowane pomiędzy użytkownikami portalu, który zarabia na prowizji od zakończonych sukcesem transakcji. Najczęściej to inwestor i pożyczkobiorca indywidualnie ustalają wysokość oprocentowania, według którego będą pożyczane pieniądze.

Pożyczka społecznościowa – praktyka

Z tego rodzaju platformy korzystać mogą zarówno osoby prywatne, jak i osoby prowadzące własną działalność gospodarczą. Osoba chcąca zaciągnąć pożyczkę za pomocą dedykowanej strony, na samym początku musi założyć na niej konto. W tym momencie administracja serwisu, jak w większości przypadków, dokonuje wstępnej analizy przeszłości kredytowej osoby zarejestrowanej. Kolejnym krokiem do uzyskania pożyczki, osoba pożyczająca określa swój cel pożyczkowy w postaci ogłoszenia, w którym przedstawia informacje o sumie kwoty oraz celu, na który zostanie przeznaczona gotówka. Po wykonaniu tej czynności, zarejestrowani na stronie użytkownicy, którzy zadeklarowali się do udzielenia pożyczki, mogą przyznać nam wsparcie gotówkowe, jeśli tylko uznają, że na takową zasługujemy i jesteśmy w pełni wiarygodni

Pożyczka społecznościowa, a kredyt tradycyjny

Tak samo, jak w przypadku zwykłego, tradycyjnego kredytu udzielanego w banku, pożyczki społecznościowe są udzielane nam na konkretny okres czasu oraz odpowiedni procent. Pożyczka społecznościowa nie jest tradycyjną pożyczką pozabankową, ponieważ udzielana jest tak naprawdę przez drugą osobę prywatną przy pominięciu sektora usług finansowych. Portal pożyczek społecznościowych jest jedynie pośrednikiem, a nie pożyczkodawcą. Na czym jednak zarabia osoba udzielająca nam pożyczki? No właśnie na procencie, który został nam przyznany podczas wzięcia pożyczki. W porównaniu do tradycyjnych bankowych kredytów, social lending nie wymaga aż tak wielu formalności i jest dostępny dla szerszego grona odbiorców. Również kwestia oprocentowania pożyczek społecznościowych jest korzystniejsza niż w przypadku kredytów, czy też produktów finansowych proponowanych przez parabanki.

Dla kogo pożyczka społecznościowa?

pożyczki społecznościowej skorzystać można na dwa sposoby. Pierwszy sposób polega na tym, że osoba może zainwestować swoją gotówkę i udzielić pożyczki społecznościowej, w zamian za to pośrednik pożyczek społecznościowych podzieli się swoją prowizją. Zaradni inwestorzy wykorzystują ten rodzaj pożyczki, jako okazję do zarobienia paru dodatkowych groszy. Suma pieniędzy, którą można pożyczyć jest dowolna i może zaczynać się nawet od 50 zł. Teoretycznie górna granica pożyczki jest uzależniona jedynie zaufaniem do pożyczkobiorcy, lecz i w tym przypadku pośrednicy narzucają pewne limity, proponując pożyczki z początku w granicach 2 000-10 000 zł.

Drugim sposobem jest fakt bycia pożyczkobiorcą, pobierając gotówkę na określone cele. Oprocentowanie pożyczki jest narzucane zazwyczaj przez portale pośredniczące i wynosi ono średnio 10% RSO. Prowizja, którą należy będzie zapłacić jest uzależniona od woli pożyczkodawcy oraz naszej zdolności kredytowej.

Wady i zalety pożyczek społecznościowych

Niekwestionowanym atutem tego rodzaju pożyczek jest przede wszystkim ich dostępność. W przeciwieństwie do standardowych instytucji finansowych, w tym przypadku nikt nie będzie weryfikował wielkości naszych dotychczasowych kredytów, czy zdolności kredytowej. Od użytkowników portalu specjalizującego się w pośrednictwie pożyczek społecznościowych nie wymaga się żmudną i długą drogę formalną, jaka towarzyszy nam w przypadku chęci uzyskania kredytu. Zaletą jest także zmienna wartość oprocentowania  tego rodzaju pożyczek – oprocentowanie ustalane jest pomiędzy partnerami transakcji i nie jest ściśle ustalone. Oznacza to, że pożyczkobiorca może liczyć na zdecydowanie niższy ostateczny koszt, niż w przypadku tradycyjnych produktów finansowych. Social lending w swej niekonwencjonalności jest bardzo elastyczny, dzięki czemu jest możliwy do dostosowania się niemal każdemu użytkownikowi. Plusem na pewno jest też to, że pożyczki społecznościowe są niezwykle cennym instrumentem dla samych pożyczkodawców, którzy na udzielaniu finansowego wsparcia mogą liczyć na pomnożenie swojego wykładanego kapitału.

Nie obejdzie się jednak bez wad. Jedną z nich jest na pewno kwestia bezpieczeństwa. Na tej płaszczyźnie, oczywiście najbardziej narażeni są pożyczkodawcy, którzy nie mają pewności, że pożyczając pewną kwotę pieniędzy, nie mają gwarancji, że zostaną im one zwrócone. Z kolei inną kwestią jest sprawa opodatkowania. Pożyczkodawca, osiągający dzięki niemu zysk, powinien zostać opodatkowany 19% podatkiem od zysków kapitałowych. Natomiast w przypadku pożyczkobiorców, w niektórych sytuacjach istnieje za to realna możliwość obciążenia ich podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *