jaki-podatek-od-pozyczki-dla-rodziny

Podatek od pożyczki kto płaci?

Nim zdecydujemy się zawrzeć umowę dotyczącą pożyczki warto zapoznać się z wszystkimi kosztami, jakie będziemy musieli ponieść koszty w związku z tym. Mało kto o tym wie, iż w niektórych przypadkach będziemy zobligowani uiszczać stosowny podatek od zaciąganego kredytu.

Kiedy decydujemy się na wzięcie pożyczki od banku, czy też nawet instytucji pozabankowej to rzecz jasna nie jesteśmy obciążeni żadnym podatkiem od zobowiązania. Taki podatek nazywany jest podatkiem PCC, co jest skrótem od terminu podatek od czynności cywilnoprawnych. Warto więc wiedzieć, że decydując się na zaciągnięcie kredytu we wskazanych wyżej przypadkach, to jesteśmy w obowiązku płacić tylko z góry określone w umowie zobowiązania.

Zaskoczeniem dla wielu zapewne będzie, że powyżej wspomniany podatek nakładany jest w przypadku, gdy zdecydujemy się w sposób oficjalny zaciągnąć pożyczkę od najbliższej osoby. Teoretycznie taka forma zapomogi finansowej wydaje się być bardzo rozsądna – w razie finansowych problemów i braku możliwości spłaty na pewno będziemy mogli liczyć na wyrozumiałość, nie będą nam też raczej grozić konsekwencje prawne.

W praktyce wygląda to tak, że właśnie wtedy, kiedy bierzemy prywatną pożyczkę to zostajemy obciążeni podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Jeżeli kredyt zaciągnięty jest od niezarejestrowanego podmiotu, który nie specjalizuje się w tego typu usługach, to taki podatek będziemy zobligowani płacić.

Jak więc wyglądają szczegóły związane z wysokością takiego podatku? Kiedy osoby, między którymi będzie zawierana umowa należą do pierwszejgrupy podatkowej, a pożyczka nie przekracza kwoty 9637 złotych, to nie będziemy zobligowani do opłacania podatku PCC Aby uniknąć płacenia tego podatku warto więc pamiętać, by spełniać te warunki. Kto należy do pierwszej grupy podatkowej? Małżonkowie, wstępni, zstępni, pasierbowie, zięciowie, synowe, macochy, ojczymowie oraz teściowie..

Znamy już warunki, które należy spełnić, by uniknąć podatku.Jeżeli tylko mamy możliwość, aby owe warunki spełnić, to powinniśmy się tego trzymać. Nikt nie lubi narażać się na dodatkowe koszty – szczególnie, gdy pożyczamy się od osób najbliższych, by uniknąć dodatkowych opłat, jakie mogą wyniknąć podczas zaciągania kredytu w banku.

Standardowe oprocentowanie kredytu branego prywatnie wynosi dwa procent, które płaci się od kwoty zobowiązania jakie zdecydowaliśmy się wziąć. Opłata musi zostać uiszczona na rzecz gminnego fiskusa. Warto też dodać, że nie dość, iż pożyczkobiorca musi opłacić wspomniane dwa procent od kwoty zobowiązania, to pożyczkodawca jeszcze od tego procentu musi zapłacić podatek w wysokości dziewiętnastu procent.

Niezwykle ważne jest, by po podpisaniu umowy w ciągu czternastu dni opłacić podatek, bowiem zwłoka może wiązać się z dalszymi nieprzyjemnościami. Dodatkowo podkreślmy, iż umowa powinna zostać podpisana w przypadku, gdy kwota pożyczki przekracza pięćset złotych, musi być też sporządzona na piśmie.

Oprócz tego, że podatek nie dotyczy banków, czy też firm pozabankowych, to warto też zaznaczyć, iż podatek od czynności cywilnoprawnych nie dotyczy pożyczek udzielonych z kas zakładowych, funduszów związków zawodowych, czy też pracowniczych kas zapomogowo-pożyczkowych. Podatek ten więc faktycznie tyczy się niewielkiego odsetka zawieranych umów kredytowych, jednak mimo wszystko jest jednym z obowiązków, które mogą nas dotyczyć.

Kara za nieprzestrzeganie przepisów jest dotkliwa. Brak rozliczenia się z fiskusem i niepoinformowanie tej instytucji o przekroczeniu wskazanego limitu w pożyczkach będzie wiązać się z obowiązkiem oddania właśnie fiskusowi dwudziestu procent od wartości pożyczki.

Oczywiście dla urzędów wykrycie takiej sytuacji może być nie lada wyzwaniem, jednak jeżeli np. przyznamy się do skorzystania z finansowej pomocy ze strony bliskich i będzie ona przekraczać kwotę 9637 złotych, to bez wątpienia możemy narazić się na spore problemy.

Warto jeszcze nieco nawiązać do zasad pożyczkowych w umowach pomiędzy spółkami. Bez wątpienia mogą one skorzystać z pożyczek poprzez internet i tym samym uzyskać w prosty sposób dodatkowe fundusze na inwestycję. Jeszcze prostszym rozwiązaniem może okazać się jednak pożyczka od wspólników.

Od roku 2009 takowe pożyczki nie są już obarczone podatkiem PCC, co bez wątpienia jest plusem. Oczywiście umowa winna być zawarta w tradycyjnej, pisemnej formie, co pozwala na edycję dokumentów w czasie rzeczywistym. Jeżeli będziemy chcieli uzyskać więcej informacji w poruszonym w tym artykule temacie, to warto skontaktować się naczelnikiem urzędu skarbowego, urzędu przypisanego do nas ze względu na miejsce zameldowania, bądź też siedzibę podatnika.

Cała procedura wygląda identycznie również w przypadku, gdy umowa została zawarta poza granicami naszego kraju, a z pewnością i takie przypadki się zdarzają. Wówczas, gdy chcemy załatwić jakąkolwiek sprawę związaną z umową kredytową, to musimy skontaktować się z naczelnikiem urzędu skarbowego przy naszym miejscu zamieszkania na obczyźnie. Warto też pamiętać, że w określonych przypadkach podatek PCC podlega zwrotowi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *