mini pozyczka

Mała pożyczka – do jakiej kwoty jest udzielana i dla kogo?

Biorąc pożyczkę – niezależnie od jej wielkości – do spłaty jest nie tylko jej wysokość, ale również szereg opłat dodatkowych. Nierzadko okazuje się, że w wyniku dużego oprocentowania, wysokiej marży, ubezpieczenia czy prowizji całkowita kwota zadłużenia jest nawet o kilkadziesiąt punktów procentowych wyższa. Jak tego uniknąć? Uważnie czytając umowy oraz… decydując się na małe pożyczki.

Mniej, ale częściej

Podstawowa zasada rynku bankowo-finansowego mówi wprost: w przypadku kredytów i pożyczek zawsze zarabiają ci, którzy ich udzielają. Jednak im mniejsza pożyczka, tym mniejszy zarobek, a co za tym idzie, mniejsze koszty końcowe dla klienta. Dlatego coraz popularniejszy jest proces, w którym zamiast jednego dużego zobowiązania finansowego, np. na kilka tysięcy złotych, brana jest jedna mała pożyczka, ale w kilku różnych firmach. Koszt spłaty rozkłada się wtedy o wiele korzystniej niż przy jednej pożyczce. Klienci zyskują też znacznie więcej czasu na spłatę zobowiązania. Minus to oczywiście konieczność pilnowania terminów i regularne opłacanie rat.

Mała pożyczka to mniej do spłacenia

W przypadku zobowiązania na kwotę dwóch tysięcy złotych średnia kwota do spłaty wynosi dwa i pół tysiąca po wliczeniu oprocentowania i marż. Jeśli z kolei klient zdecyduje się na mniejszą pożyczkę do tysiąca złotych, do całościowej kwoty będzie musiał dorzucić niecałe sto złotych. To oczywiście średnie – są firmy, w których mała pożyczka na niewielką sumę może być jeszcze tańsza. Dlatego przed podpisaniem umowy warto dokładnie sprawdzić aktualne oferty i w miarę możliwości je ze sobą porównać.

Mniej formalności

Niewielkie kwotowo pożyczki mają też inne zalety. Przykładowo ich uzyskanie wiąże się z uproszczonymi formalnościami. Można je dostać na dowód lub za pośrednictwem internetu nie wychodząc przy tym z domu. Rzadko kiedy wymagają też okazania zaświadczenia z pracy o aktualnych zarobkach czy innej formy wysokości osiąganych przychodów. Dlatego są bardzo popularnym i często wybieranym instrumentem finansowym, który z roku na rok trafia do coraz większej grupy Polaków.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *