Kto udziela pożyczek?

Przychodzi w życiu czasem taki moment, kiedy jesteśmy zmuszeni wziąć pożyczkę. Pieniądze chcemy przeznaczyć na dom, samochód, wesele dziecka. Bywa i tak, że szybko potrzebujemy gotówki na nagły remont, czy naprawę samochodu po kolizji. Przyjrzyjmy się jakie są możliwości. Gdzie możemy uzyskać finansowanie i czym te podmioty się różnią od siebie.

Bank

Pierwszy przychodzi na myśl. Banki wręcz biją się o klienta. Chcą dawać kredyty, bo to dla nich świetny interes. Jeżeli mamy zdolność kredytowa, sprawa jest bardzo prosta. Często niewielką pożyczkę, możemy otrzymać bez formalności. Bank,  w którym posiadamy konto, analizuje nasz rachunek i jego historię. Następnie proponuje nam kwotę dostępną “od ręki”. W przypadku większej kwoty, będziemy poproszeni o dostarczenie, większej ilości dokumentów i zostaniemy sprawdzeni w BIK. Zaświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach, wykaz majątku, itd.

Pożyczka na budowę domu czy zakup mieszkania również jest dość prosta. Bank udziela kredytobiorcy pożyczki, pod zastaw nieruchomości, tak zwanej pożyczki hipotecznej. Zostaje wpisany w księgę wieczystą. W przypadku braku płatności bank może taką nieruchomość wystawić na sprzedaż bądź przejąć.

O finansowanie z banku, mogą starać się również przedsiębiorcy. Dla nich banki przygotowują szeroką ofertę. Firma może starać się o kredyt inwestycyjny, przeznaczony na konkretny cel, na przykład budowę bloku. Bank może udzielić pożyczki również na inny cel, taki jak zakup nowych maszyn. Innym rodzajem wsparcia jest faktoring. Po wystawieniu faktury, firma otrzymuje od razu, zapłatę z banku. Takie rozwiązanie jest szczególnie korzystne, dla firm, które mają podpisane umowy z dużymi kontrahentami, Na przykład na dostarczanie produktów do supermarketów. Takie sklepy często płacą dostawcy, nawet kilka miesięcy po wystawieniu faktury. przedsiębiorcy mogą również otrzymać od banku kredyt obrotowy. Zostaje on przelany na konto firmowe. Kwota może być obracana nawet kilka razy w miesiącu. Jest do ciągłego wykorzystania.

Inwestorzy

Na rynku jest wielu inwestorów, którzy dofinansują nasz pomysł. Tyczy się to przedsiębiorców. Osób z pewną wizją, którzy chcą zacząć jakąś innowacyjną działalność, wprowadzić nowy produkt na rynek. Gdy inwestor widzi potencjał w danym pomyśle, przekaże przedsiębiorcy pieniądze na otwarcie firmy bądź jej rozwój. W zamian może oczekiwać prowizji, odsetek lub udziałów w przedsięwzięciu.

Pożyczka konsumencka w sklepie

Raty czyli kredyt konsumencki, który otrzymujemy w sklepie. Wiele sieci ma w swojej ofercie takie rozwiązanie. Chcąc kupić a przykład sprzęt audio, nie musimy posiadać całej gotówki. Podpisujemy w sklepie umowę pożyczki. Oczywiście są to pożyczki bankowe, jednak często dużo korzystniejsze. Na rynku można znaleźć raty na 0%. Przy dużych a czasem i nagłych zakupach, jest to dobre rozwiązanie. Do tego nie wymaga wielu formalności. Nie trzeba pojawić się w banku. Wszystko jest załatwiane w jednym miejscu.

Rodzina i przyjaciele

W nagłych sytuacjach, to rodzina czy przyjaciele mogą pomóc. Mogą być pierwszym kołem ratunkowym. Często również najtańszym. Choć nie zawsze. Trzeba pamiętać, że nawet z bliskimi, należy podpisać umowę, jeżeli kwota pożyczki jest wyższa iż 1000 złotych. Bez umowy ciężko będzie udowodnić taką pożyczkę przed sądem. Będzie więc to ważne dla kredytodawcy. Widomo również, że nie jedna przyjaźń skończyła się z powodu pieniędzy. Do kogo więc możemy zgłosić się po pomoc, aby nie nadszarpnąć relacji, należy przemyśleć samemu.

Parabanki

Parabanki to nie banki. Są to prywatne firmy. Nie są obwarowane prawem bankowym a jedynie kodeksem cywilnym. Przez co są mniej pewne, a klient ma dużo mniejsze prawa. Pożyczek mogą udzielać na własnych warunkach. Jeżeli dobrze zapoznamy się z umową i będziemy spłacać zobowiązania w terminie nic nam nie grozi. Odradzam jednak lokowania pieniędzy w takich instytucjach. Działają one często na zasadzie piramidy finansowej.

Firmy pożyczkowe

Również nie są bankami. Są to firmy, które jedynie udzielają pożyczek, z własnego kapitału. Często są to tak zwane chwilówki oraz szybkie pożyczki online. Bez wielkich formalności i szybko. Jeżeli chcemy zdecydować się na firmę pożyczkową, warto sprawdzić czy należy ona do PZIP (Polski Związek Instytucji Pożyczkowych). Jest to o tyle ważne, że PZIP narzuca pewne odgórne wymogi,  które zabezpieczają konsumenta. Firmy pożyczkowe, nie mają obowiązku sprawdzania klienta w systemie BIK. Szybkie pożyczki mogą więc udzielać nawet osobą bez zdolności kredytowej.

Pożyczki prywatne

Pożyczkę możemy uzyskać również, od osób prywatnych. Popyt na takie usługi jest duży. Tym bardziej, że pożyczkodawcy, nie wymagają żadnych zaświadczeń. Udzielają pożyczki bez sprawdzania nas w bazie BIK czy innych formalności. Należy jednak uważać. Często umowy obwarowane są różnymi punktami, które zabezpieczają jedynie pożyczkodawcę. Daje on pieniądze najczęściej pod zastaw nieruchomości, samochodu. Może również wymagać podpisania weksla. Prowizja od takich pożyczek jest bardzo duża. Ofert od takich pożyczkodawców, są skierowane głównie do osób, które mają sprawy komornicze, zalegają z opłatami za podatek czy nie mają żadnej zdolności kredytowej. Czy nie jest to więc dla nich ryzykowne? Pożyczają w końcu pieniądze osobą zadłużonym. Otóż nie. Jest to ryzykowne jedynie dla kredytobiorcy. Małe potknięcie w spłaceniu pożyczki, może już skutkować, utratą mieszkania, czy innego zastawionego majątku.