Kredyty hipoteczne – co warto wiedzieć?

Decyzja o kupnie swojego mieszkania jest bardzo poważnym wyborem życiowym dla każdego człowieka. Często jednak ludzi nie stać na to, aby samodzielnie sfinansować sobie kupno własnego lokalu mieszkaniowego. Decydują się więc na wizytę w banku. To właśnie tam można starać się o przyznanie kredytu hipotecznego. Warunki przyznawania takich kredytów nie dla wszystkich są łatwe do spełnienia. Kredyt hipoteczny jest kredytem udzielanym na długi okres czasu, np. na 20 lub 25 lat na zakupienie konkretnej nieruchomości. Najlepiej jeśli cena nieruchomości jest bardzo zbliżona do wysokości zaciągniętego kredytu. Oczywiście w przypadku takich świadczeń finansowych może chodzić nawet o kilkaset tysięcy złotych, dlatego kredytobiorcom zależy na tym, aby spłata została rozłożona na jak największą ilość rat. Czasami zdarzają się przypadki, że kredyty zaciąga się nawet na 35 lat.

Oprocentowanie kredytu hipotecznego

Przy staraniach o kredyt hipoteczny warto zapoznać się dokładniej z jego oprocentowaniem. Najważniejsza dla zainteresowanych będzie w tym przypadku stawka WIBOR. Jest to stawka oprocentowania kredytów hipotecznych, dzięki niej można porównać między sobą konkretne propozycje i na końcu wybrać jedną jedyną, która okaże się najkorzystniejsza w zakresie finansowym. Na wysokość tej stawki klienci nie mają żadnego wpływu, dlatego muszą się do niej dostosować, gdy chcą zdecydować się na zaciągnięcie kredytu na zakup nieruchomości.

Przy takich kredytach ważne jest także zabezpieczenie dla banków, a jest nim hipoteka. Dzięki temu banki mają pewność, że na udzielanych kredytach nie będą stratni. Decyzje w poszczególnych przypadkach są w większości pozytywne, jednak trzeba przejść najpierw przez szereg etapów, podczas których należy spełnić określone kryteria, np. związane ze stałymi dochodami, odpowiednimi umowami, itd. Wyliczana będzie też zdolność kredytowa kredytobiorców, im wyższa, tym na wyższy kredyt można liczyć.

Kredyt hipoteczny a wkład własny

Starając się o kredyt hipoteczny trzeba mieć na uwadze również to, że należy dysponować wkładem własnym. W większości banków wynosi on 20 procent od całej kwoty, niekiedy można też napotkać oferty z 10-procentowym wkładem własnym. Takim wkładem mogą być:

  • gotówka,
  • premie gwarancyjne,
  • środki finansowe, które kredytobiorcy mają na swoich rachunkach bankowych.

Dzięki temu zainteresowanym być może uda się uzbierać wyznaczoną kwotę. Wiele zależy też od tego, o jak wysoki kredyt będzie się wnioskowało, zwykle mieści się on w granicach 150-300 tysięcy złotych.