kredyt konsolidacyjny

Kredyt konsolidacyjny rozwiązaniem dla zadłużonych

Czym jest kredyt konsolidacyjny?

Kredyt konsolidacyjny to instrument finansowy, który pozwala na połączenie wszystkich kredytów w jeden, dzięki czemu kredytobiorca płaci tylko jedną ratę miesięcznie. Udzielają go banki komercyjne, które konsolidują kredyty hipoteczne, samochodowe, gotówkowe czy obrotowe. Aby otrzymać kredyt konsolidacyjny należy spełnić kilka warunków. Podstawowym jest wcześniejsze zaciągnięcie kredytów w jednym bądź w kilku bankach. Ponadto kredytobiorca musi wykazać się zdolnością kredytową, czyli potencjalną możliwością spłaty kredytu. Kredyt konsolidacyjny charakteryzuje się tym, że bank skupia w jednym miejscu wszystkie kredytowe zobowiązania finansowe, jednak zazwyczaj nie pożycza już kolejnej gotówki. Czasami jest możliwe udzielenie dodatkowego kredytu w ramach zaciąganego kredytu konsolidacyjnego, ale na znacznie mniejszą kwotę. Banki zazwyczaj określają maksymalną kwotę, jaką są w stanie skonsolidować, lecz zwykle jest ona na tyle wysoka, że klienci po spełnieniu pozostałych warunków bez problemu mogą otrzymać kredyt.

Czy warto brać kredyt konsolidacyjny?

Podstawową zaletą kredytu konsolidacyjnego jest fakt, że kredytobiorca nie musi pamiętać o uiszczeniu raty kredytowej do kilku banków, a do jednego, który następnie rozliczy się z pozostałymi już we własnym zakresie. Zwykle zmniejsza się też miesięczna rata kredytu, niemniej jednak należy pamiętać o tym, że kredyt konsolidacyjny nie jest metodą oddłużania czy sposobem na uniknięcie zapłaty. Ma on bowiem na celu ułatwienie spłaty zobowiązań kredytowych, a nie ich częściowe anulowanie. Nie zmienia się bowiem ogólna kwota, jaką będzie trzeba bankowi oddać. Zmniejszenie raty kredytu powoduje wydłużenie okresu spłaty, jednak jest to dobre rozwiązanie dla osób, które większą część swoich miesięcznych dochodów muszą przeznaczyć na spłatę kredytu.

Zmniejszenie miesięcznego zobowiązania powoduje, że więcej pieniędzy zostaje w portfelach kredytobiorców, przez co mogą oni zaspokajać więcej potrzeb życiowych. Należy pamiętać, że bank pobierze prowizję za udzielenie kredytu, lecz z drugiej strony ogólne warunki spłaty mogą być korzystniejsze. Dzieje się tak, gdy na rynku finansowym obowiązują niższe stopy procentowe od tych, które obowiązywały w momencie zaciągania wcześniejszych kredytów. 

Oferty kredytów konsolidacyjnych

Banki na swoich stronach internetowych umieszczają oferty kredytów. Więcej informacji, wraz ze specyfikacją potrzebnych dokumentów i wymogów, jakie kredytobiorca musi spełnić, można uzyskać bezpośrednio u konsultanta w oddziale banku bądź na infolinii. Wymaga to jednak poświęcenia dużej ilości wolnego czasu, bowiem liczba ofert może być przytłaczająca. Dobrym rozwiązaniem dla osób, które nie chcą tracić czasu na szukanie najlepszej dla siebie oferty na stronach banków jest ich porównanie na stronie  https://www.czerwona-skarbonka.pl/kredyt-konsolidacyjny/. Na stronie zebrane są najważniejsze informacje dotyczące propozycji kredytowych poszczególnych banków, co znacznie ułatwi potencjalnemu kredytobiorcy znalezienie kredytu na warunkach dobrze do niego dopasowanych.