Kredyt dla firm od pierwszego dnia działalności

Kredyt dla firm od pierwszego dnia działalności

Planujesz założyć własny biznes? Wiesz, że prowadzenie konkretnego przedsiębiorstwa będzie wiązało się ze sporymi wydatkami? Myślisz zatem o czymś takim jak kredyt dla firm od pierwszego dnia działalności? Teoretycznie można uzyskać taki produkt finansowy – i to nawet w bankach. Dlaczego jednak jest to trudne zadanie do zrealizowania? Co powoduje, że coraz więcej osób korzysta z firm pożyczkowych? Jakie formalności należy tam spełnić, aby otrzymać kredyt dla firm?

Początkujący biznesmen – na co potrzebne są pieniądze?

Własny biznes to szansa na duże zyski. Niestety, nie każdemu ta sztuka się udaje. Powodem jest nie tylko duża konkurencja, która panuje praktycznie w każdej branży. Trzeba też zwrócić uwagę na fakt, że koszty prowadzenia działalności są spore. Należy uwzględnić choćby pieniądze potrzebne do uruchomienia konkretnej firmy lub przedsiębiorstwa. Poza tym trzeba wydawać sporo “kasy” na samo prowadzenie działalności. Każdemu na początku jest potrzebna gotówka między innymi na zakup sprzętu, maszyn, produktów, opłacenie wynajmu biura czy powierzchni magazynowej itp. Do tego dochodzą wydatki związane choćby z zatrudnieniem pracowników…

Statystyki pokazują, że chętnych na własny biznes jednak nie brakuje. Na podstawie Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej można wywnioskować, że w samym tylko sierpniu tego roku działanie na rynku rozpoczęło 30 929 firm. Podobne wartości są także w innych miesiącach tego roku kalendarzowego. Każdy trzeźwo myślący właściciel musi mieć środki nie tylko na uruchomienie biznesu, ale także na wydatki stanowiące bufor bezpieczeństwa – i to minimum na kilka miesięcy. Nic więc dziwnego, że wiele osób interesuje kredyt dla firm od pierwszego dnia działalności. Wszystko po to, aby była zachowana płynność przedsiębiorstwa. Nie może być bowiem tak, że ktoś wyda na przykład pieniądze na pensje dla pracowników, a nie będzie miał na zakup produktów potrzebnych do produkcji itp. Takie przedsiębiorstwo prędzej czy później zbankrutuje. Dobrej jakości firmy rozkręcają się z każdego kolejnego miesiąca. Zazwyczaj najtrudniejszy jest właśnie jednak start, gdzie pieniędzy potrzeba naprawdę sporo…

Kredyty dla firm – dlaczego trudno otrzymać je w bankach?

Są banki, które oferują kredyt dla biznesmenów. Trzeba jednak zwrócić uwagę na fakt, że otrzymanie takich produktów finansowych wcale nie jest takie łatwe, jak może wydawać się na pierwszy rzut oka. Zazwyczaj tego typu instytucje niechętnie bowiem oferują pożyczki dla osób, które stawiają pierwsze kroki w biznesie. Przeważnie wymagają od nich określonego stażu (przeważnie 12 miesięcy) czy braku zaległości w Urzędzie Skarbowym i Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Jeśli już dają pożyczkę, to cechuje się ona nie do końca atrakcyjnym oprocentowaniem i licznymi wymaganiami… Dodatkowo procedury są bardzo zagmatwane i mogą trwać długo. Nie każdy może sobie na to pozwolić – w końcu pieniądze są potrzebne na sprzęt, surowce do produkcji czy pensje dla pracowników itp. Poza tym korzystanie z produktów finansowych, które nie są atrakcyjne w aspekcie gotówkowym tak naprawdę mija się z celem. Samo to, że ktoś stara się o taką pożyczkę pokazuje, że nie dorobił się jeszcze kokosów na własnym biznesie. Taka osoba powinna zatem oszczędzać i brać pod uwagę wszystkie wydatki związane z konkretnym produktem finansowym. Nic więc dziwnego, że dużo osób nie decyduje się na kredyt dla firm od pierwszego dnia działalności w bankach. Między innymi dlatego, że nie posiadają odpowiedniego stażu. Poza tym odstraszają ich nie do końca dobre warunki, a także liczne, restrykcyjne wymagania. Szukają po prostu czegoś innego.

Finansowanie nowych firm – czy warto korzystać z firm pożyczkowych?

Na szczęście jest wyjście z tej sytuacji. Osoby chcące otrzymać kredyt dla firm od pierwszego dnia działalności mogą bowiem zdecydować się na rozmaite firmy pożyczkowe. Oferują one atrakcyjne produkty finansowe z tej kategorii. Między innymi mogą je otrzymać nawet osoby, które stawiają swoje pierwsze kroki i nie mają jeszcze zbyt dużego stażu na rynku. Poza tym procedury odbywają się zdecydowanie szybciej niż w standardowym banku. Formalności są zredukowane tak naprawdę do absolutnego minimum. Dla wielu osób jest to zatem najlepsza możliwa alternatywa.

Jakie dokumenty trzeba przygotować?

Zainteresowała Cię taka opcja? Chcesz otrzymać kredyt dla nowych firm? W takim razie warto wybrać rekomendowane firmy pożyczkowe, które nie od dzisiaj działają na rynku. Dobrze jest przeczytać regulamin świadczenia konkretnego produktu finansowego, aby wiedzieć, jakie dokumenty trzeba mieć przygotowane. Oczywiście, różnią się one w zależności od danej instytucji. Niemniej jednak są pewne dokumenty, które zawsze należy mieć za sobą.

Między innymi jest to dokument potwierdzający tożsamość. Zazwyczaj wystarczy posiadanie tylko dowodu osobistego. W niektórych przypadkach trzeba jednak przynieść ze sobą również drugi dokument. Może to być prawo jazdy czy paszport itp. Należy posiadać ze sobą również dokumenty dotyczące konkretnej firmy. Między innymi musi to być papier potwierdzający zgłoszenie się do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEiDG). Trzeba przedstawić nadanie Numeru Identyfikacji Podatkowej (NIP), a także numeru REGON.

Co jeszcze jest istotne? Należy również wyjaśnić, na co są potrzebne pieniądze. Tutaj także dużo zależy od konkretnej instytucji udzielającej kredytu dla firm od pierwszego dnia działalności. W niektórych przypadkach wystarczy bowiem tylko krótko opisać ten aspekt i przedstawić planowane zakupy. Czasami jednak przedsiębiorstwa pożyczkowe wymagają biznesplanu, który powinien być wykonany starannie i dokładnie. W innym wypadku firma może bowiem nie otrzymać pożyczki. Dobrze jest zatem przyłożyć się do tego konkretnego zadania.

Zobacz również jakie możliwości dla nowych firm przedstawia portal biznes.gov.pl.