konsolidacja co to znaczy

Konsolidacja – co to znaczy?

Konsolidacja to słowo zapożyczone do języka polskiego z łaciny. Oznacza połączenie, zespolenie, umocnienie. Z tym terminem spotykamy się głównie w dziedzinie bankowości. Wiele  osób posiadających kredyt w jakimś banku, bądź chcących wziąć pożyczkę, usłyszało propozycję konsolidacji wszystkich zobowiązań. Czym właściwie jest konsolidacja, czy jest opłacalna i kto może z niej skorzystać?

Konsolidacja co to znaczy?

Konsolidacja to połączenie wszystkich zobowiązań finansowych w jeden kredyt, który spłacany jest w konkretnym, wybranym banku. Można skonsolidować dwa, trzy, a nawet kilka kredytów. Korzystają z tego najczęściej osoby posiadające kilka pożyczek w różnych bankach, chcące ułatwić sobie spłatę zobowiązania. Często decydują się na to również klienci chcący usunąć rachunki w dwóch, czy trzech bankach, w których mają kredyty, z uwagi na wysokie koszty utrzymania konta (niektóre banki zmieniają regulaminy i wprowadzają opłaty: za posiadanie rachunku, karty itp.).

Jakie są plusy połączenia kredytów?

Bardzo dużą zaletą zaciągnięcia kredytu konsolidacyjnego jest ujednolicenie terminu spłaty, jego stopy procentowej i zmiana warunków kredytu. Osoby posiadające kilka kredytów często odczuwają zmęczenie tym, iż każdy z nich posiada inną datę płatności, a niektóre z nich są korzystniejsze (mają niższe oprocentowanie).  Kredyt konsolidacyjny spowoduje, iż do zapłacenia będzie zawsze tylko jedna rata, co znacznie ułatwia płacenie należności. Dodatkowo będziemy mieli pewność, iż nie zapomnimy o comiesięcznym spłacaniu kredytu, co może się wydarzyć ludziom, którzy mają do spłacenia kilka różnych pożyczek. Pozytywnym aspektem zdecydowania się na kredyt konsolidacyjny jest ujednolicenie oprocentowania. Nierzadko okazuje się, że jest to sposób na oszczędzenie sporej kwoty. Banki zazwyczaj proponują bardzo korzystne oprocentowanie, jeśli chodzi o kredyt konsolidacyjny, ponieważ wyłącznie przejmują zobowiązania klienta z innych banków, a nie udzielają mu pożyczki. W efekcie wzięcia kredytu konsolidacyjnego, klient konkretnej instytucji finansowej otrzymuje lepsze warunki spłaty zobowiązania. Ponadto można negocjować z bankiem wysokość rat oraz długość jego spłaty. W zależności od własnej sytuacji finansowej, można zdecydować się na wysokie miesięczne raty i bardzo szybkie spłacenie zobowiązania.

Które zobowiązania podlegają konsolidacji?

Skonsolidować można bardzo wiele rodzajów zobowiązań finansowych. Należą do nich kredyty na dowolny cel, na samochód, hipoteczne,  czy zadłużenia związane z kartą kredytową. Oczywiście rodzajów kredytów jest o wiele więcej i prawie każdy z nich podlega konsolidacji. To ogromne ułatwienie, że proces konsolidacji dotyczy kredytów różnego typu. Co ciekawe z tej opcji mogą skorzystać także przedsiębiorcy. Posiadacze firm mogą dokonać konsolidacji kredytów firmowych oraz detalicznych.

Jak wybrać dobry kredyt konsolidacyjny?

Pierwszym krokiem powinno być sprawdzenie wszystkich kosztów posiadanych już kredytów, ich oprocentowania oraz każdej opłaty dodatkowej. To pozwoli na weryfikację tego, czy kredyt konsolidacyjny jest opłacalny. Po podliczeniu tych kwestii warto sprawdzić ofertę kilku banków. Należy zwrócić szczególną uwagę na to, czy konkretna oferta kredytu konsolidacyjnego jest związana z dodatkowymi opłatami i jak wysokie one są. Sprawdzić trzeba przede wszystkim koszty ubezpieczenia, oprocentowania oraz wszystkie inne. Następnie można przeprowadzić kilka rozmów wstępnych – z przedstawicielami kilku banków. To czas na negocjacje, zarówno oprocentowania, długości spłaty kredytu i wysokości comiesięcznych rat. Po tym kroku pozostaje wybór najlepszej oferty. Wybór konkretnego kredytu to czasochłonny proces, ale wart wysiłku. Dzięki takiemu działaniu można zaoszczędzić bardzo dużo pieniędzy.

Konsolidacja rozwiązaniem dla osób z problemami finansowymi

Czasami kilka kredytów okazuje się zbyt dużym obciążeniem budżetu domowego. Zdarzają się różne sytuacje życiowe, takie jak: utrata pracy, choroba, dodatkowe wydatki. Wtedy zauważamy, że nie stać nas na spłatę wszystkich zobowiązań, ponieważ suma rat wszystkich kredytów przekracza nasze zobowiązania finansowe. W takiej sytuacji kredyt konsolidacyjny okaże się zbawienny. Można bowiem otrzymać lepsze warunki spłaty. Poza tym, że oprocentowanie zazwyczaj ulega obniżeniu, to z łatwością uzyska się obniżenie kwoty raty. Oczywiście w niektórych przypadkach wiąże się to także z wydłużeniem okresu spłaty. Dzięki temu osoby z problemami finansowymi mogą znacznie ułatwić sobie spłatę, wynegocjować niską ratę i z łatwością spłacać zobowiązanie. Wtedy odchodzi strach przed generowaniem ogromnych odsetek za niespłacanie części zobowiązań finansowych i pojawieniem się komornika.

 

Kredyt konsolidacyjny jest bardzo dobrym wyjściem dla osób, które nie radzą sobie ze spłaceniem wielu wysokich rat kilku kredytów, a jednocześnie chcą uniknąć kłopotów z tym związanych. Jednocześnie to wygodna opcja dla tych, którzy chcą połączyć kilka kredytów w jeden dla wygody i w celu uzyskania niższego oprocentowania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *