jaki-podatek-od-pozyczki-dla-rodziny

Jaki podatek od pożyczki od rodziny?

W życiu, wiadomo, jak jest, zdarzają się przeróżne sytuacje. Niekiedy mówi się, że raz na wozie, raz pod wozem. Na szczęście jest rodzina. To do niej, najczęściej kieruje się kroki chcąc uzyskać pożyczkę. Polskie prawo pozwala na zaciągniecie pożyczki od rodziny. Jak wiadomo pożyczki prywatne podlegają opodatkowaniu. Jak to wygląda, gdy pieniądze pożyczane są od rodziny?

Pożyczka od rodziny

W przypadku rodziny, ale dotyczy to tylko najbliższej rodziny, ustawodawca daje możliwość niezapłacenia podatku. Najbliższa rodzina, to: małżonkowie, rodzeństwo, teściowie, zięć, synowa, macocha, ojczym, pasierb, zstępni, wstępni. Osoby, te według obowiązującego w Polsce prawa zaliczają się do pierwszej grupy podatkowej. Pożyczając pieniądze od tych osób nie zapłacie się podatku. Jednak pod pewnymi warunkami. jakie to warunki? Kwota pożyczki objęta jest limitem. W przypadku zerowej grupy podatkowej limit ten wynosi 9637 zł. Jest to maksymalna kwota, jaką można pożyczyć w przeciągu pięciu lat od jednej osoby. A co jeśli potrzebna jest wyższa kwota pożyczki? W przypadku, kiedy pożyczka jest wyższa, jak obowiązujący limit, to należy poinformować o tym urząd. Jak to zrobić? W ciągu 14 dni, od otrzymania pożyczki należy złożyć deklarację. Konieczne będzie również udokumentowanie faktu otrzymania pożyczki, na przykład poprzez okazanie wpływu na rachunku bankowym, lub otrzymania gotówki przekazem pocztowym. To zwolnienie nie dotyczy jednak tych pożyczek,  kiedy umowa zawierana jest z teściem, teściową, zięciem, synową. W tym wypadku od kwot wyższych od 9637 zł należy zapłacić podatek w wysokości 2 procent. Ale tylko od kwoty, powyżej 9637 zł. Przepisy wskazują, że każda pożyczka powyżej granicznej kwoty 9637 zł, musi być zgłoszona. A co w sytuacji, kiedy ta formalność nie zostanie dopełniona? W tym wypadku należy liczyć się z bardzo wysokimi karami. Podatek od pożyczki nie wyniesie 2 procent, a dziesięć razy tyle.

Dalsza rodzina

Pożyczka od dalszej rodziny oraz znajomych również jest możliwa bez konieczności zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych. Wtedy pożyczka od wujka, cioci, szwagra  czy dalszego krewnego może być udzielona w kwocie maksymalnie 5 tysięcy złotych w przeciągu trzech lat kalendarzowych. Do ustalenia limitu bierze się pod uwagę wszystkie pożyczki od tej samej osoby w ciągu kolejnych trzech lat kalendarzowych. Okresy trzyletnie liczy się od 1 stycznia 2009 roku. Takie same przepisy obowiązują również w przypadku pożyczek od znajomych.

Umowa pożyczki

Forma i treść umowy w sytuacji, kiedy pożyczka jest mniejsza niż 500 złotych – jest dowolna. W przypadku pożyczek na większe kwoty wymagane jest potwierdzenie zawarcia umowy w formie pisemnej. Jak powinna wyglądać forma pisemna i jakie informacje w niej zamieścić? Umowa pożyczki od rodziny powinna zawierać:

 • dane pożyczkodawcy i pożyczkobiorcy
 • termin i sposób przekazania pieniędzy
 • informację dotyczącą terminu zwrotu pożyczki
 • warunki wypowiedzenia umowy
 • podpisy obu stron

Na ogół pomiędzy członkami rodziny zawierana jest umowa pożyczki bez odsetek. Jeśli jednak pożyczkodawca i pożyczkobiorca ustalą odsetki, to ich kwota nie może być wyższa, jak podwójne odsetki ustawowe. Informacje o wysokości odsetek należy również zamieścić w umowie pożyczki.

Wady i zalety pożyczek od rodziny

Pożyczanie pieniędzy od rodziny ma zarówno zalety, jak i wady. Po pożyczkę do osób najbliższych najczęściej zjawiamy się, kiedy potrzebne są niewielkie kwoty pieniędzy. Najbliżsi często ratują nas, kiedy pożyczka potrzebna jest z powodu niespodziewanych okoliczności. Pieniądze są jednak jednym z najczęstszych powodów do kłótni i nieporozumień w rodzinie. Niekiedy samo przyznanie się osobom najbliższym do tego, że ma się problemy finansowe jest pewnego rodzaju wyzwaniem i niekiedy powodem do wstydu. Niejasności i niedomówienia związane z pożyczaniem pieniędzy od bliskich, mogą popsuć wieloletni, dobre relacje.

Tak więc najczęstsze wady pożyczek od rodziny, to:

 • popsucie dobrych relacji w rodzinie
 • oczekiwanie innej oprócz finansowej wdzięczności za udzieloną pożyczkę
 • dociekanie sposobu i celu wydatkowania pieniędzy

Pożyczanie pieniędzy od rodziny ma również swoje zalety. Pożyczając pieniądze od członków rodziny nie trzeba wykazywać się dochodami. O warunkach spłaty decydują rozmowy i warunki te są często bardzo korzystne dla pożyczających.

Najważniejsze zalety pożyczek od rodziny, to:

 • brak formalności
 • dogodne warunki spłaty
 • długie terminy na spłatę pożyczki
 • brak dodatkowych kosztów związanych z pożyczką
 • szybki dostęp do pieniędzy

Pożyczka od rodziny jest doskonałym rozwiązaniem dla osób, które mogą pochwalić się dobrymi kontaktami z najbliższymi. Bo w sumie, kto, jak nie najbliższe osoby, będą potrafiły obdarzyć najwyższym poziomem zaufania. W przypadku większych pożyczek zawsze warto sporządzić umowę. To nic nie kosztuje, a rodzi się w ten sposób jasność i czytelność warunków na jakich pożyczane są pieniądze. Może więc dlatego większość z osób mających problemy finansowe, w pierwszej kolejności udaje się po pomoc do rodziny.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *