Jak uzyskać kredyt na mieszkanie?

Jak uzyskać kredyt na mieszkanie?

Masz zamiar w najbliższym czasie ubiegać się o kredyt na mieszkanie? Takich ludzi jest z roku na rok coraz więcej, co pokazują najnowsze badania. Polacy chcą przejść na swoje. Zdają sobie bowiem sprawę, że lepiej jest wziąć kredyt hipoteczny i spłacać raty – ale mieć swoje mieszkanie – niż wydawać podobne sumy gotówki na czynsz i płacić obcemu za nieswoje lokum. Oczywiście, najprościej byłoby posiadać własne środki i w ten sposób pokryć całą niezbędną kwotę. Rzeczywistość nie jest jednak taka kolorowa. Większość osób musi wspomagać się kredytem na mieszkanie. Jaki jest minimalny wkład własny? Co zrobić, kiedy nie posiadasz tej kwoty? Które czynniki biorą pod uwagę banki analizując zdolność kredytową? Jakie dokumenty muszą być dostarczone, aby otrzymać kredyt hipoteczny? Odpowiedzi na te wszystkie pytania znajdziesz w poniższym artykule.

Kredyt na mieszkanie – jaki jest minimalny wkład własny?

Zastanawiasz się, jak uzyskać kredyt na mieszkanie? Ważnym aspektem jest między innymi wkład własny. Trzeba podkreślić, że jego wysokość – w 2018 roku – waha się (w różnych bankach) od 10% (chociaż trzeba wtedy wykupić dodatkowe ubezpieczenie) do nawet 20% wartości nieruchomości. Różnice są jak widać spore. Zwłaszcza, jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że mieszkania do tanich nie należą. Jeśli ktoś chce kupić nowe, trzypokojowe lokum w Warszawie czy Krakowie musi zapłacić około 300 tysięcy złotych. Wysokość wkładu własnego w jednym banku będzie wynosiła 30 tysięcy, a w innym 60 tysięcy złotych. Wybierając bank trzeba zatem wziąć pod uwagę ten aspekt – przy okazji analizując swoje możliwości finansowe w tym zakresie.

Z jednej strony im wyższy wkład własny, tym lepiej. Dzięki temu można bowiem liczyć na niższą kwotę całego kredytu. W niektórych bankach wiąże się to także z niższymi kosztami związanymi z obsługą danego produktu finansowego. Czasami jednak ludzie biorą pod uwagę inne warianty. Wpłacają tylko tyle pieniędzy, ile wynosi minimalny wkład własny. Resztę mają natomiast na inne, nieprzewidziane wydatki. Jest to szczególnie istotne w przypadku osób, które mają zamiar kupić nieruchomości na rynku pierwotnym. Pamiętaj, że nie są one od razu przeznaczone do zamieszkania. Trzeba je bowiem odpowiednio wykończyć i wyposażyć. Przyjmuje się, że koszt wykończenia i wyposażenia jednego m2 – w w przypadku nowej nieruchomości – to około 1000 złotych. Jeśli interesuje Cię zatem mieszkanie o powierzchni 50 m2, to powinieneś mieć dodatkowo odłożone około 50 000 złotych. Oszczędności powinny mieć także osoby, które kupują mieszkania na rynku wtórnym. Tam zazwyczaj trzeba wymienić meble na nowe lub wykonać remont konkretnych pomieszczeń czy instalacji itp.

Brak wkładu własnego – co zrobić w takiej sytuacji?

Są osoby, które nie posiadają minimalnego wkładu własnego. Jak uzyskać kredyt na mieszkanie w takiej sytuacji? Najprościej byłoby pożyczyć od kogoś z rodziny czy dobrego znajomego itp. Pamiętajcie, aby w takiej sytuacji spisać jednak umowę. Wówczas Urząd Skarbowy nie będzie miał wątpliwości, skąd nagle zgromadziliście konkretne środki na dom czy mieszkanie.

Niektóre banki oferują Klientom możliwość zabezpieczenia kredytu inną nieruchomością (dom, mieszkanie, działki itp.). Jej właścicielami mogą być ewentualni kredytobiorcy lub ich rodzice itd. Taka nieruchomość nie może mieć jednak hipoteki na rzecz innego kredytodawcy i nie powinna posiadać służebności osobistej. Jako zabezpieczenie można również użyć posiadanej działki, na której w przyszłości powstanie dom. Tutaj też trzeba pamiętać jednak o kilku kwestiach. Taka działka nie może być obciążona inną pożyczką, służebnością albo hipoteką.

Ciekawą alternatywą jest także ubezpieczenie niskiego wkładu własnego. Taki wariant powoduje zwiększenie finalnej kwoty kredytu. Druga strona medalu jest taka, że możesz otrzymać gotówkę nie tylko na dom, mieszkanie, ale także na wkład własny. Dzięki temu będziesz w stanie spełnić wymagania konkretnego banku w tym aspekcie.

Od czego zależy zdolność kredytowa?

Aby otrzymać kredyt na mieszkanie trzeba posiadać nie tylko wkład własny. Istotne jest też to, aby zdolność kredytowa była uznana za wystarczającą. Co banki biorą pod uwagę? Między innymi osiągane dochody. Poza tym rodzaj zatrudnienia. W najlepszej sytuacji są osoby, które wykonują codzienne zadania na podstawie umowy o pracę. W gorszym położeniu są natomiast ludzie, którzy pracują na podstawie tak zwanych umów śmieciowych. Przedsiębiorstwa analizują nie tylko osiągane przychody, ale także wydatki. Uwzględniają również ilość osób w gospodarstwie domowym. Paradoksalnie większą zdolność kredytową ma osoba samotna – nawet zarabiająca relatywnie niewiele – niż człowiek, który ma dość spore zarobki, ale na przykład kilka osób na utrzymaniu. Oczywiście, analizowana jest również historia kredytowa konkretnej osoby lub osób. Ludzie, którzy w przeszłości mieli kłopoty z regularnym spłacaniem zobowiązań muszą liczyć się z tym, że kredyt na mieszkanie niestety nie zostanie im przyznany…

Kredyt na mieszkanie – jakie dokumenty są niezbędne?

Jak uzyskać kredyt na mieszkanie? Bez wątpienia otrzymanie wariantu hipotecznego to konieczność przejścia przez rozmaite procedury. Aby wszystko odbyło się możliwie jak najszybciej, warto mieć skompletowane niezbędne dokumenty. Są to między innymi papiery, które potwierdzają osiągane przychody. Ważne jest też rozliczenie podatku za poprzedni rok kalendarzowy, a także wyciągi z posiadanych kont bankowych.

Należy mieć ze sobą również dokumenty odnośnie nieruchomości, którą macie zamiar kupić lub wybudować. Jest to ważne między innymi ze względu na to, aby bank mógł ocenić czy posiadacie minimalny wkład własny.

Masz w tym momencie inne zobowiązania? Musisz jeszcze spłacać na przykład przez kilka miesięcy chwilówki? Dobrze jest zabrać ze sobą wszystkie tego typu dokumenty z harmonogramem spłat. Pamiętaj, aby nie ukrywać tego przed bankiem. Przedstawiciele tych instytucji mają bowiem dostęp na przykład do Biura Informacji Kredytowej.