jak sprawdzić zadłużenie w BIK

Jak sprawdzić zadłużenie w BIK?

Jak działa BIK?

BIK jest rejestrem, który gromadzi informacje o naszej historii kredytowej, zaciągniętych zobowiązaniach oraz zwłokach w spłacie. Należy pamiętać, że instytucja wobec której zalegamy ze spłatami dłużej niż 90 dni, nie musi informować nas o wpisaniu na listę dłużników – czy to do BIK czy to do KRD. Powiadomieni zostaniemy jedynie, gdyby kredytodawca albo inna instytucja, która  zdecydował się wpisać nas do BIK przed upływem tego czasu. Jeżeli zalegamy ze spłatą nawet kilka dni możemy otrzymać od banku informację z poleceniem uregulowania płatności w ciągu 30 dni, w przeciwnym razie zostaniemy podani do BIK. Może się więc zdarzyć, że zostaniemy wpisani do rejestru dłużników nawet o tym nie wiedząc. Osoby, posiadające negatywną historię kredytową w BIK praktycznie nie mają żadnych szans na uzyskanie kredytu bankowego. Należy wiec upewnić się czy nie widniejemy w BIK jeszcze przed podjęciem starań o jakikolwiek kredyt – pozwoli to zaoszczędzić nam pieniędzy oraz czasu, które stracimy na bezcelowe wypełnianie dokumentów, organizowanie zaświadczeń i prowadzenie rozmów z pracownikami banku, skoro i tak nasz wniosek kredytowy zostanie odrzucony ze względu na brak zdolności kredytowej, czy dokładniej – zbyt duże ryzyko związane z udzieleniem nam kredytu.

Korzyści z bycia w BIK?

Warto również nadmienić, że nie wszystkie informacje zgromadzone o nas w BIK wpływają niekorzystnie na decyzje banku – rejestr może przechowywać także informacje o spłaconych przez nas kredytach – w tym przypadku zyskujemy dodatkowe punkty podczas oceny naszego wniosku, możemy więc próbować negocjować z bankiem warunki kredytu na korzystniejsze. Wygenerowany raport można przedstawiać w bankach i instytucjach finansowych, ponieważ zawiera dokładnie takie same informacje jak w przypadku wygenerowania go przez firmę.

Koszt sprawdzenia zadłużenia w BIK

Niestety sprawdzenie czy widniejemy w BIK jest płatne. Koszt pojedynczego wygenerowania raportu zawierającego informacje o naszych zobowiązaniach, terminowych i nieterminowych płatnościach oraz wszelkich zaległościach kosztuje 39 zł. Można również zdecydować się na pakiet raportów za 99 zł rocznie. Pakiet pozwala na uzyskanie 12 raportów do wykorzystania w ciągu roku oraz aktywuje usługę alertów BIK, które pozwolą uchronić się przed wyłudzeniem kredytów. Osoby z pakietem mogą również zdecydować się na zastrzeżenie kredytowe, które stanowi dodatkową formę ochrony przed wyłudzeniami – bank, czy inna sprawdzająca nas instytucja podczas sprawdzania naszej historii w BIK otrzymuje informacje, że nie jesteśmy zainteresowani kredytem i nie będzie mógł udzielić nam finansowania. Należy jednakże zaznaczyć, że opcja ta nie sprawi, iż przestaniemy otrzymywać propozycje kredytowe. Pakiet pozwala też na zastrzeżenie dokumentu tożsamości. Usługa to sprawia, że na podany dokument tożsamości nikt nie będzie mógł zabrać kredytu. Ostatnim udogodnieniem otrzymywanym w ramach pakietu jest na bieżąco aktualizowany wskaźnik BIK, który pozwala nam na ocenę naszej zdolności kredytowej.

Jak sprawdzić zadłużenie w BIK?

Po podjęciu decyzji o wyborze pojedynczego raportu bądź pakietu należy założyć konto na stronie www.bik.pl/klienci-indywidualni. Rejestracja wymaga podania podstawowych danych osobowych, takich jak: imiona, nazwisko, adres e-mail oraz numer telefonu. Wymagane będzie podanie serii i numeru oraz daty ważności dokumentu tożsamości. BIK akceptuje podanie jednego z trzech dokumentów: dowodu osobistego, paszportu oraz karty pobytu. Należy także wpisać swój numer PESEL. Następnie trzeba wpisać swoje dane adresowe oraz wyrazić zgody na Regulamin świadczenia usług drogą elektroniczną w ramach Portalu BIK i Politykę Ochrony Prywatności Portalu BIK. Zaznaczenie pozostałych zgód (przetwarzania danych na cele marketingowe oraz przesyłania informacji handlowych) jest dobrowolne.

Potwierdzenie tożsamości

W kolejnym etapie rejestracji należy potwierdzić swoją tożsamość. W tym celu niezbędne jest zeskanowanie dokumentu tożsamości, którego numer i datę ważności podawaliśmy poprzednio. Należy zeskanować obie strony dokumentu. Chcąc zadbać o bezpieczeństwo swoich danych, po zeskanowaniu dokumentu, w dowolnym programie graficznym możemy wpisać na nim informacje dla jakich celów przeznaczony jest skan – jest to jednak nieobowiązkowe, równie dobrze można wysłać czysty skan dokumentu.

Przelew weryfikacyjny

Dalej należy dokonać wpłaty 1 zł na konto podane przez BIK. Płatność musi być dokonana przelewem z naszego konta bankowego. Nie jest możliwym zrobienie przelewu poprzez przekaz pocztowy czy konto innej osoby, bądź inne serwisy obsługujące płatności. BIK sprawdzi czy podane przez nas dane przy tworzeniu konta zgadzają się z danymi konta bankowego, z którego wykonano przelew, dlatego w przypadku konta wspólnego, należy zadbać aby przy przelewie widoczne były dane osoby zakładającej konto. Przelewu nie można wykonać z konta firmowego.

Aktywowanie konta

Po pozytywnej weryfikacji dokumentu tożsamości i przelewu identyfikacyjnego otrzymamy od BIK wiadomość e-mail z linkiem aktywacyjnym. Kliknięcie w link skutkuje wysłaniem wiadomości SMS na podany przez nas numer. Wiadomość zawiera kod autoryzacyjny, który należy wpisać aby móc aktywować konto i ustawić hasło do logowania się.

Generowanie raportu

Kolejnym krokiem musi być zalogowanie się na utworzone konto. Podczas logowania się należy podać adres e-mail oraz hasło, które ustawiliśmy podczas aktywacji konta. Portal zapyta też o trzy losowe cyfry z numeru PESEL. Po zalogowaniu można złożyć zamówienie na pojedynczy raport bądź wspomniany pakiet 12 raportów i dodatkowych usług. Raport będzie dostępny od razu po dokonaniu płatności.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *