jak-splacic-pozyczki-pozabankowe

Jak spłacić pożyczki pozabankowe?

Każdą pożyczkę trzeba prędzej lub później spłacić, a wszystko zależy tu od zapisów w umowie jej dotyczącej. Warto więc znać kilka podstawowych zasad, dotyczących tego, jak spłacić pożyczki pozabankowe, żeby uniknąć zbędnych kłopotów, wydatków i nerwów.

Najważniejsze to pamiętać o terminach spłaty

Pożyczki online zawiera się błyskawicznie, wystarczy wypełnić krótki wniosek. Po jego zaakceptowaniu i zawarciu umowy pożyczki, środki mogą trafić na konto nawet w kilkanaście minut.

Ta szybkość to ogromna zaleta pożyczek internetowych, czasem można jednak wręcz zapomnieć, że zaciągnęło się pożyczkę online. Lepiej zaś cały czas pamiętać o tym, że ma się zobowiązanie finansowe, które w konkretnym terminie trzeba uregulować. Pożyczkodawcy zwykle przypominają swoim klientom o nadchodzącym terminie spłaty np. poprzez wysłanie wiadomości SMS, profil na internetowym koncie, czy też przypomnienie przesyłane mailowo. Mimo to, na wszelki wypadek, można także samemu gdzieś sobie zanotować termin, w którym trzeba przesłać środki na konto bankowe pożyczkodawcy.

To niezwykle ważne, pożyczki online często mają bowiem naprawdę dobre warunki finansowe, jednak konieczność zapłaty dodatkowy odsetek karnych może okazać się bardzo bolesna. Lepiej więc tego uniknąć?

O czym  warto pamiętać przy spłacie pożyczki?

Zawierając umowę o pożyczkę, wszelkie informacji dotyczące spłaty pożyczki są jasne i precyzyjnie. Podany ma się zarówno numer konta bankowego, na jaki należy dokonać przelew, jak i informację, do kiedy należy go wysłać.

Czasami jednak nie warto czekać z przelewem do ostatniej chwili. Co do zasady, pożyczka powinna zostać spłacona, czyli pojawić się na koncie pożyczkodawcy do końca określonego dnia. Jeżeli więc termin spłaty całej pożyczki lub jej raty przypada np. na 20 listopada, to przelew powinien zostać zaksięgowany na koncie pożyczkodawcy do 23:59 20 listopada.

Trzeba mieć jednak na uwadze sesje bankowe, szczególnie wtedy, kiedy konto ma się w innym banku niż pożyczkodawca. Przelew wysyłany do innego banku może trwać np. jeden dzień roboczy. W powyższym przykładzie przelanie środków 20 listopada o godzinie 18:00, może więc sprawić, że przelew dojdzie do pożyczkodawcy dopiero 21 listopada. W takiej sytuacji można stwierdzić, że spłata pożyczki nastąpiła z opóźnieniem, a więc pożyczkodawca ma prawo domagać się jeszcze zapłaty odsetek karnych.

Dla własnego spokoju i bezpieczeństwa lepiej więc spłacać pożyczki z odpowiednim wyprzedzeniem. Ma to jeszcze większe znaczenie, kiedy spłaty dokonuje się poprzez przelew na poczcie, ponieważ wtedy środki na koncie pożyczkodawcy mogą zostać zaksięgowane z dość znacznym opóźnieniem. W takim przypadku koniecznie trzeba także zabrać ze sobą potwierdzenie wykonania przelewu.

Jeśli termin spłaty pożyczki przypada w dzień wolny od pracy, to najlepiej doprecyzować z działem obsługi klienta, w jakim konkretnym terminie należy ją spłacić. Zazwyczaj jest to wtedy najbliższy dzień pracujący.

Oczywiście, tak jak przy każdym przelewie, trzeba szczególną uwagę zwrócić na to, czy wpisało się w pełni prawidłowy numer konta pożyczkodawcy. Wystarczy bowiem mały błąd, aby środki nie trafiły na jego konto.

Co w przypadku spłaty z opóźnieniem?

Czasami, ze względu na chwilowe trudności finansowe, albo po prostu gapiostwo można spłacić pożyczkę np. z kilkudniowym opóźnieniem. Wtedy to trzeba liczyć się z koniecznością opłacenia także i odsetek karnych. Ich dokładna wielkość jest zaś określona w umowie pożyczkowej. Wysokość odsetek jest jednak także regulowana przepisami prawa i kilka dni opóźnienia poskutkuje raczej koniecznością zapłaty odsetek karnych o niewielkiej wysokości.

Jeśli jednak pożyczki nie będzie się spłacać przez dłuższy czas, to konsekwencje mogą być znacznie poważniejsze i dotyczyć nie tylko odsetek karnych, ale także i np. postępowania windykacyjnego. W dodatku brak spłaty pożyczki przez dłuższy czas poskutkuje negatywnymi wpisami w katalogach dłużników, które przez kilka lat znacznie zmniejszą szansę na uzyskanie kolejnej pożyczki. Kiedy nie jest się w stanie spłacić pożyczki, to najlepiej bezzwłocznie skontaktować się z pożyczkodawcą, celem znalezienia rozwiązania satysfakcjonującego obie strony. Często problem da się rozwiązać np. przez refinansowanie pożyczki.

Spłata pożyczki pozabankowej przed terminem – czy warto?

Czasem, np. w wyniku nagłej poprawy sytuacji finansowej, można być w stanie spłacić pożyczkę pozabankową w znacznie szybszym terminie, niż tym ustalonym w umowie pożyczki.

Zgodnie z obowiązującym prawem ma się prawo żądać od instytucji pożyczkowej obniżenia części kosztów pożyczki. W takim przypadku należy się jak najszybciej skontaktować z działem obsługi klienta danego pożyczkodawcy, celem dokonania rekalkulacji kosztów związanych z daną pożyczką.

Jeżeli więc sytuacja finansowa na to pozwala, to warto rozważyć spłatę pożyczki ze sporym wyprzedzeniem. Może okazać się to szczególnie korzystne, kiedy pożyczkę zaciągnęło się na dużą kwotę, a do jej pierwotnego terminu spłaty zostało jeszcze wiele czasu.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *