jak-skonsolidowac-pozyczki-pozabankowe

Jak skonsolidować pożyczki pozabankowe?

Wykorzystanie pożyczek pozabankowych może okazać się trafionym pomysłem. Z drugiej strony nadmierne zadłużenie i np. posiadanie kilku chwilówek może stać się problemem. Czasem po prostu nie jest w stanie się ich terminowo spłacić. Dobrze jest więc wiedzieć jak skonsolidować pożyczki pozabankowe, tak aby uporać się z zadłużeniem.

Na czym polega konsolidacja pożyczek pozabankowych?

Konsolidacja oznacza połączeniu kilku rzeczy w jedność. W przypadku pożyczek oznacza zaś sytuację, kiedy dana osoba ma ich zawartych kilka i chce je złączyć. Dzięki temu zwykle można liczyć na wydłużenie terminu spłaty w czasie i to, że miesięcznie będzie trzeba wydawać mniej na spłatę swego zobowiązania. Czasem konsolidacja to swoista ostatnia deska ratunku np. wtedy, gdy wysokość miesięcznych rat za pożyczki przekraczała wartość osiąganych dochodów.

Konsolidacja chwilówek zapewnia też pewną wygodę, gdyż dzięki niej zobowiązanie trzeba regulować wobec jednej, a nie wielu instytucji finansowych.

Gdzie można skonsolidować pożyczki pozabankowe?

Konsolidacja pożyczek pozabankowych jest możliwa w wielu instytucjach pożyczkowych online, które mają w swojej ofercie tego typu usługę finansową. Często to właśnie tam szukają pomocy osoby, które mają problem ze spłatą innych pożyczek internetowych.

Banki zaś mają rozbudowaną ofertę konsolidacji kredytów bankowych, jednak raczej niechętnie konsolidują pożyczki pozabankowe. Warto jednak być na bieżąco i sprawdzać rynek, poniewż w paru bankach jest szansa na skonsolidowanie pożyczek pozabankowych, a możliwe, że liczba tego typu ofert w sektorze bankowym będzie stale się powiększać. To czy ma się szanse ją otrzymać, zależy głównie od historii i zdolności kredytowej. Jeśli nie posiada się negatywnych wpisów w katalogach dłużników, to ma się na to spore szanse.

W przypadku chęci skonsolidowania pożyczek pozabankowych najlepiej jest więc zrobić rozeznanie rynkowe, aby dowiedzieć się, gdzie można takową otrzymać i po prostu wybrać najlepszą możliwą ofertę. Warto mieć na uwadze, że oferty konsolidacyjne firm pożyczkowych są często droższe niż te w bankach.

Jakie wymagania trzeba spełnić, aby skonsolidować pożyczki pozabankowe?

Niezależnie od tego, czy pożyczki pozabankowe konsoliduje się w banku, czy też instytucji pożyczkowej, to trzeba pamiętać, że formalności i procedury będą bardziej skomplikowane niż np. w przypadku zawieraniu chwilówek. To czy konsolidacja będzie możliwa, zależy głównie od:

  • Łącznej sumy obecnych zobowiązań. Na ogół nie powinno być większych problemów ze skonsolidowaniem pożyczek, których łączna wartość wynosi kilka, lub ewentualnie kilkanaście tysięcy złotych. Firmy pożyczkowe w przypadku konsolidacji oferują zwykle znacznie wyższe kwoty niż w przypadku innych typów pożyczek. Warto pamiętać, że liczy się łączna suma zobowiązania, a już liczba posiadanych pożyczek jest praktycznie bez znaczenia.
  • Możliwości zastawu – chcąc się zabezpieczyć, instytucje finansowe zwykle żądają zastawu nieruchomości, ewentualnie samochodu na konsolidację pożyczek.
  • Pozytywnego przejścia oceny zdolności pożyczkowej. Znacznie ma między innymi wysokość i regularność osiąganego dochodu.

Skonsolidowanie pożyczek nie będzie więc możliwe w niektórych przypadkach, a szczególności wtedy, kiedy łączna wysokość zobowiązań jest wysoka i nie posiada się wartościowego aktywu pod zastaw.

Na co zwrócić uwagę przy konsolidowaniu pożyczek pozabankowych?

W sprzyjających okolicznościach można liczyć na przynajmniej kilka ofert skonsolidowania chwilówek. Wtedy to należy wybrać tą, o możliwe najkorzystniejszych warunkach.  Tak jak w przypadku każdej pożyczki, czy też kredytu należy zwrócić uwagę na łączne koszty z nią związane. Znacznie ma oczywiście nie tylko oprocentowanie, ale także wszelkie inne prowizje i dodatkowe opłaty.

Koniecznie uwagę trzeba zwrócić także na to, jaka jest proponowana miesięczna rata. Powinna być ona na akceptowalnym poziomie i naturalnie być niższa niż łączna suma rat obecnie spłacanych pożyczek.

Czy to się opłaca?

Trudno jednoznacznie stwierdzić, czy warto konsolidować pożyczki pozabankowe. Z pewnością jednak, w przypadku problemów z regulowaniem swoich zobowiązań, warto rozważyć taką możliwość. Wszystko jednak zależy od konkretnej sytuacji i dostępnych w danym przypadku ofert konsolidacji. Jak zwykle w sprawach finansowych, a w szczególności związanych z pożyczkami, należy zachować czujność i zdrowy rozsądek, pamiętając o tym, że emocje bywają złym doradcą.

Faktycznie jednak już wielu dłużników dzięki konsolidacji wyszło z finansowych problemów, choć był to dość długoterminowy proces. Trzeba także pamiętać, że konsolidacja zadłużenia nie jest rozwiązaniem problemu, lecz rozciągnięciem go w czasie. Poprzez konsolidację uzyskuje się po prostu więcej czasu na spłatę zobowiązania.

Pożyczkę konsolidacyjną warto więc potraktować jako szansę na uregulowanie swoich zobowiązań i trzeba zrobić wszystko, aby jej raty spłacać w terminie. Zmotywować do tego może między innymi np. to, że zastawem takiej pożyczki może być własny dom.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *