Jak działają przekazy pieniężne?

Coraz częściej korzystamy z różnych usług płatniczych, by szybko zrealizować transakcje. Bankowe przelewy zagraniczne bywają jednak kosztowne. Chcącym przekazać pieniądze osobom w innym kraju z pomocą przychodzą specjalne serwisy online, dzięki którym taka czynność stała się łatwiejsza i tańsza. Dowiedz się, jak działają przekazy pieniężne.

Przekaz pieniężny a przelew bankowy i przekaz pocztowy 

Chcąc zrealizować przelew czy inną transakcję przekazania środków w obcych walutach, najczęściej myślimy o skorzystaniu z usług bankowych. Jako że dziś niemal każdy posiada konto w banku, to rozwiązanie wydaje się najprostsze. Starsi wciąż bywają przyzwyczajeni do usługi przekazu pocztowego. Dla wielu klientów takie opcje są zupełnie nieopłacalne. Na niekorzyść pierwszej działa głównie koszt, który często ponoszą obie strony transakcji. Minusem drugiej jest przede wszystkim czas realizacji zlecenia wynoszący kilka, a nawet kilkanaście dni. 

Poprzez porównywarki internetowe przekazów pieniężnych mamy dostęp do ofert różnych prywatnych firm. Lista usługodawców zawiera podmioty oferujące zarówno międzynarodowe przekazy pieniężne, jak i usługę wymiany walut. Dzięki temu możemy sprawdzić kurs dla danej pary walutowej. Dowiemy się też, ile środków rzeczywiście otrzyma adresat.

Żeby wykonać przelew funtów na polskie konto poprzez przekazy pieniężne online, nie trzeba posiadać konta bankowego. Zleceniodawca może użyć numeru telefonu, odbiorca otrzyma pieniądze na rachunek bankowy lub informację na SMS czy e-mail o tym, jak odebrać przekaz. Przekazy pieniężne online są bezpieczne pod warunkiem skorzystania z podmiotu będącej pod nadzorem odpowiedniej instytucji. 

Jaką przewagę mają przekazy pieniężne online nad przelewami bankowymi?

Przekazy pieniężne na konto w innej walucie zlecane online poprzez specjalne serwisy mają wiele zalet. Głównie z nich to:

  • informacja o tym, ile będzie kosztowało przesłanie środków pieniężnych, pojawia się jeszcze przed zatwierdzeniem transakcji,
  • nie ma ryzyka niekorzystnego dla klienta przewalutowania,
  • krótki czas realizacji zlecenia – przekaz w obrębie portfeli walutowych zajmuje zaledwie kilka minut. 

Jak wykonać przekaz pieniężny?

Serwisy oferujące przekazy pieniężne działają dość podobnie. Standardowo najpierw trzeba założyć konto. Wymagane jest więc podanie adresu mailowego. Rejestracja w serwisie zapewnia dostęp do usług. Potem wystarczy wybrać kwotę przekazu i uzupełnić dane odbiorcy.

Przelew funtów na polskie konto najszybciej zrealizujemy, gdy zasilimy portfel walutowy. Poprzez kantor walutowy najpierw wpłacamy funty na angielskiego rachunku na portfel, a następnie kantor dokonuje wymiany zdefiniowanej przez nas kwoty i wypłaca w złotówkach na konto odbiorcy. 


To właściwie wszystko na ten temat, mam nadzieję, że te informacje się przydadzą 🙂 Przy okazji, jeśli tak jak ja mieszkacie w UK, to polecam stronę przelew funtów na polskie konto. Odnajdziecie tam porównanie kilku ofert firm transferowych i będziecie mogli oszczędzić pieniądze robiąc przelewy. Do usłyszenia niebawem!