fundusze agresywe

Fundusze agresywne

W ostatnim czasie coraz więcej Polaków zaczyna interesować się inwestowaniem. Przybywa w naszym kraju prywatnych inwestorów. Wynika to z wielu przyczyn. Jedną z nich jest to, że ludzie zaczynają mieć coraz większe oszczędności, które starają się wprawiać w obrót. Dzięki temu mogą liczyć na ich pomnażanie. Na rynku istnieje sporo możliwości zainwestowania posiadanego kapitału. Jedne z opcji są bardziej popularne i bezpieczniejsze, inne natomiast uważane są za dość ryzykowne. Popularnymi instrumentami inwestycyjnymi dostępnymi dla ludzi są tak zwane fundusze inwestycyjne. Są one jednak zróżnicowane. Znajdziemy wśród nich zarówno opcje bezpieczne, jak też bardzo agresywne.

Inwestowanie posiadanego kapitału

W dzisiejszych czasach lokaty bankowe, jak i konta inwestycyjne nie są opłacalne. Oprocentowanie tego typu produktów to zaledwie kilka procent (nie więcej niż 4%) w skali roku. Obligacje Skarbu Państwa to także popularny instrument inwestycyjny ze względu na jego bezpieczeństwo. Jednak oprocentowanie obligacji jest często jeszcze gorsze niż dla lokat. Mało kogo interesują tak niewielkie zyski od kapitału, dlatego szukają innych sposobów na lokowanie swoich oszczędności.

Osoby rozpoczynające przygodę z inwestowaniem mają do wyboru wiele opcji. Aktualnie mnóstwo początkujących inwestorów prywatnych interesuje się rynkiem nieruchomości. Nie ma się co dziwić, gdyż od wielu lat rynek ten przynosi niezłe dochody. Coraz więcej osób zaczyna się interesować giełdą i FOREXEM. Dają one możliwość osiągnięcia przyzwoitych zysków z kapitału, jednak wiążą się z ponoszeniem większego ryzyka.

Czym są fundusze inwestycyjne

Według definicji z ustawy o funduszach inwestycyjnych, funduszem takim nazywamy osobę prawną, której przedmiotem działania jest lokowanie pieniędzy w określone w ustawie papiery wartościowe, instrumenty rynków oraz inne prawa majątkowe. Fundusze inwestycyjne pozyskują kapitał od inwestorów, którzy decydują się przekazać pewien kapitał do tych funduszy.

Fundusze inwestycyjne są uważane za dość bezpieczną metodę inwestowania i często są polecane początkującym giełdowym graczom. Jednak nie jest to zupełnie prawda, gdyż wyróżniamy różne typy funduszy:

  • fundusze akcji
  • fundusze stabilnego wzrostu
  • fundusze agresywnego wzrostu
  • fundusze zrównoważone
  • fundusze papierów dłużnych
  • fundusze branżowe

Fundusze agresywne

Wymienione powyżej grupy podzielić można na bezpieczne, mniej bezpieczne oraz obarczone sporym ryzykiem. To właśnie fundusze, które są obarczone dużym ryzykiem, nazywamy agresywnymi. Fundusze takie skupiają się przede wszystkim na inwestowaniu w akcje giełdowe. Środki funduszy agresywnego wzrostu są inwestowane w takie spółki, które podlegają sporym wahaniom. Oznacza to, że możliwy jest bardzo szybki i spory wzrost zainwestowanego kapitału, jednak równie możliwa jest jego szybkie uszczuplenie. Podobnie fundusze akcji uznać można za agresywne, gdyż 60 do nawet 100 procent inwestycji polega na zakupie akcji. Jest to także spore ryzyko, nawet jeśli inwestowanie skupia się na bezpieczniejszych akcjach.

Kto może inwestować w agresywne fundusze?

Tego typu inwestowanie jest przeznaczone dla ludzi o mocnych nerwach. Początkujący inwestorzy nie powinni zaczynać swojej przygody z giełdą od inwestowania w agresywne instrumenty. Prawdą jest, że obiecany zysk jest kuszący, jednak strata, zwłaszcza na początku kariery inwestora może być bardzo bolesna. Jeżeli jednak ktoś decyduje się wybrać fundusze agresywne, poza świadomością tego, że może stracić sporo pieniędzy, powinien znać się nieco na rynku. We własnym zakresie powinien wykonać analizę i zrobić prognozę. Jeżeli uzna, że inwestycja w dany fundusz może mieć sens przy aktualnym stanie gospodarki, można próbować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *