czym się różni pożyczka hipoteczna od kredytu hipotecznego

Czym się różni pożyczka hipoteczna od kredytu hipotecznego

     Może do tej pory uważałeś, że „kredyt hipoteczny” i „pożyczka hipoteczna” to jedno i to samo. Pojęcia te często są stosowane zamiennie i jest to duży błąd. W przypadku ofert hipotecznych są to odrębne produkty. Warto porządnie zastanowić się przed podjęciem decyzji o wzięciu kredytu czy pożyczki hipotecznej, gdyż różnice pomiędzy nimi są zasadnicze.

Kiedy planujesz kupno domu lub mieszkania, zazwyczaj odwiedzasz bank w celu wzięcia kredytu hipotecznego. To produkt dobrze znany, stąd nie zastanawiasz się nam inną opcją. Czym więc jest pożyczka hipoteczna? Czy warto z niej skorzystać i dla kogo będzie to dobre rozwiązanie?

W kilku słowach kredyt hipoteczny daje możliwość otrzymania większej kwoty na zakup lub remont nieruchomości. Ta opcja niestety związana jest koniecznością dostarczenia do banku wielu dokumentów, spełnienia pewnych warunków, a także wiąże się z szeregiem obostrzeń. Znacznie krótsza droga do pożyczenia większej kwoty to pożyczka hipoteczna oferowana przez niektóre banki a także firmy pozabankowe. Teraz czas na poznanie i porównanie tych dwóch rozwiązań, które pozwoli na wybór najodpowiedniejszego dla Ciebie.

 

Czym jest kredyt hipoteczny?

Kredyt hipoteczny to kredyt bankowy przeznaczony na zakup nieruchomości (z rynku wtórnego lub pierwotnego), jej wykończenie lub remont. Zazwyczaj zaciągany na kilkanaście lub kilkadziesiąt lat. Najczęściej są to wysokie kwoty stąd bank musi dobrze się zabezpieczyć, zanim wypłaci kredytobiorcy pieniądze. Zabezpieczeniem jest hipoteka ustanawiana dla kredytowanej nieruchomości. Gdyby nastąpiły problemy ze spłatą kredytu bank może wtedy odzyskać pieniądze właśnie z majątku (nieruchomości) biorącego kredyt.

W przypadku kredytów hipotecznych i porównywania ich w zależności od ofert banków, warto zwrócić uwagę na:

  • ich oprocentowanie
  • prowizję
  • dodatkowe opłaty i produkty, z których będziesz musiał skorzystać
  • ubezpieczenie wkładu własnego

 

Rodzaje kredytu hipotecznego

  • zwykły kredyt hipoteczny – otrzymane pieniądze idą na zakup mieszkania
  • kredyt budowlano-hipoteczny – środki finansowe są wypłacane w transzach, w trakcie budowy mieszkania
  • kredyt konsolidacyjny – połączenie innych kredytów w całość, całe zadłużenie jest spłacane w jednej racie
  • kredyt refinansowy – występuje w sytuacji gdy kredytobiorca przenosi kredyt hipoteczny do innego banku
  • odwrócony kredyt hipoteczny – produkt skierowany do osób starszych, kredytobiorca nie musi spłacać długu, po jego śmierci własność nad nieruchomością przejmuje bank.

Podejmując decyzję o zaciągnięciu kredytu hipotecznego warto skorzystać z kalkulatora kredytów hipotecznych. Dzięki niemu masz możliwość przeanalizowania swojej sytuacji finansowej, tak aby ewentualna rata kredytu zbytnio nie obciążyła twojego budżetu. W ten sposób znajdziesz najtańszy kredyt hipoteczny, który w pełni będzie dopasowany do twoich potrzeb.

 

Pożyczka hipoteczna – co to jest?

Najważniejszym wyznacznikiem w przypadku pożyczki hipotecznej jest możliwość przeznaczenia kwoty pożyczki na dowolny cel, choć czasem banki zastrzegają sobie, że pieniądze nie mogą być wykorzystane na działalność gospodarczą. Podobnie jak w przypadku kredytu hipotecznego zabezpieczeniem dla banku jest hipoteka na nieruchomości. Pożyczka wymaga także wielu dokumentów: wypełniony wniosek o przyznanie pożyczki hipotecznej, dowód osobisty, drugi dokument ze zdjęciem, zaświadczenie o dochodach, akt własności nieruchomości,wyciąg z księgi wieczystej, aktualną wycenę nieruchomości,
zaświadczenie o braku zadłużenia nieruchomości.

 

Kredyt i pożyczka hipoteczna – zabezpieczenie

Pożyczkę i kredyt hipoteczny łączy sposób zabezpieczenia, czyli wpis hipoteki do księgi wieczystej nieruchomości. Takie rozwiązanie umożliwia bankowi odzyskanie pożyczonych pieniędzy, w przypadku braku spłaty ze strony kredytobiorcy.Wysokość obu produktów jest ograniczona wartością nieruchomości.

 

Kredyt a pożyczka hipoteczna – różnice

Poniżej jeszcze dokładniej przedstawione są różnice między tymi dwoma produktami. Dzięki temu będziesz mógł bliżej przyjrzeć się im i porównać je w odniesieniu do twoich preferencji.

Po pierwsze- cel

To znaczący aspekt różniący kredyt od pożyczki hipotecznej. Pieniądze z kredytu mogą być jedynie przeznaczone na budowę lub zakup nieruchomości, natomiast pożyczka hipoteczna umożliwia wykorzystanie pieniędzy w każdym celu, z wyjątkiem przeznaczenia ich na działalność gospodarczą. Ten aspekt, związany z szerszym polem do działania w kwestii wydania pożyczonych pieniędzy, stawia pożyczkę hipoteczną na wyższej pozycji.

Po drugie- kwota i oprocentowanie

W obydwóch przypadkach kwota zależy między innymi od wartości nieruchomości, ale  kredyt można wziąć na wyższą kwotę- nawet 90% wartości nieruchomości.

Jeśli chodzi o oprocentowanie, pożyczki są wyżej oprocentowane, choć porównując je z innymi produktami bankowymi, nadal te oferty zabezpieczone hipoteką są przystępniejsze. Jeśli chodzi o kredyty mają one oprocentowanie stałe, a pożyczki zmienne.

Po trzecie- formalności

W tej kwestii obie oferty wymagają wielu formalności, co znacznie może przedłużać całą procedurę przyznania kredytu czy pożyczki. Poza tym oba produkty mają długi okres kredytowania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *