czy-raty-mozna-splacic-szybciej

Czy raty można spłacić szybciej?

W obecnych czasach coraz większa liczba osób decyduje się na zakup samochodu, mebli, czy też sprzętu AGD i RTV na raty, gdyż nie stać ich po prostu na wyłożenie całej kwoty zamówienia z uwagi na inne bardzo ważne bieżące wydatki. Decydując się jednak na taki zakup, należy przez określony czas wpłacać na konto banku lub firmy udzielającej pożyczek obliczoną ratę, której wysokość nie powinna nadszarpnąć domowego budżetu. Wiele osób zastanawia się jednak nad tym, czy raty można spłacić szybciej i czy w związku z tym można liczyć na jakieś korzyści? Aby się o tym przekonać, warto przeczytać poniższy artykuł.

Przedterminowa spłata  rat pożyczki: czy jest możliwa?

Firmy, które udzielają pożyczek pozabankowych, umożliwiają oczywiście wcześniejszą spłatę rat zaciągniętego zobowiązania, ponieważ zgodnie z obowiązującymi regulacjami prawnymi nie mogą nam tego odmówić. Takie pożyczki podlegają bowiem takim samym aktom prawnym co kredyty bankowe. Mowa tutaj głównie o ustawie o kredycie konsumenckim, w której można znaleźć zapis dotyczący warunków spłaty zaciągniętego zobowiązania. Niezależnie od tego, czy w umowie pożyczki znajduje się taki zapis, to zgodnie z przytoczoną ustawą możliwa jest wcześniejsza spłata całości lub tylko części pożyczki. W takim przypadku należy jednak skontaktować się z odpowiednim pracownikiem firmy pożyczkowej, informując go tym samym o zaistniałej sytuacji. Warto przy tym podkreślić fakt, iż w sytuacji częściowej lub całkowitej spłaty pożyczki przed terminem firma pożyczkowa ma obowiązek rozliczenia się z klientem w ciągu 14 dni, licząc od dnia dokonania spłaty zobowiązania.

Wcześniejsza spłata a całkowity koszt pożyczki

Z wcześniejszą spłatą rat zaciągniętego zobowiązania wiąże się zazwyczaj możliwość odzyskania przynajmniej części poniesionych kosztów, czyli opłat dotyczących okresu, o który został skrócony czas obowiązywania umowy pożyczki. W jaki jednak sposób firma pożyczkowa określa kwotę, którą powinna zwrócić klientowi? Musi ona wówczas dokonać przeliczenia wysokości opłat za zaciągnięty dług stosownie do dni, które zostały już wykorzystane. Niestety decydując się na wcześniejszą spłatę pożyczki, musimy liczyć się z tym, iż raczej nie odzyskamy części odsetek, a także tzw. opłaty przygotowawczej, której kwota w wielu przypadkach jest dosyć duża. Czym jednak jest wspomniana opłata? Dotyczy ona przede wszystkim kosztów, które zostały poniesione na rzecz organów administracji publicznej, a także opłat notarialnych. Zarówno firmy pożyczkowe, jak i banki nie dokonują przeliczania opłaty przygotowawczej stosownie do okresu, o który umowa pożyczki została skrócona, dlatego też nie ma nawet co liczyć na zwrot, chociażby niewielkiej części tej opłaty.

Prowizja za wcześniejszą spłatę rat pożyczki

Osoby, które zamierzają spłacić pożyczkę przed terminem zakończenia umowy, muszą liczyć się z koniecznością poniesienia dodatkowych kosztów, o ile oczywiście w umowie pożyczki znajdzie się taki właśnie zapis. Jakiej jednak wysokości kosztu można się wówczas spodziewać? Zgodnie z zapisami ustawy o kredycie konsumenckim prowizja za wcześniejszą spłatę pożyczki nie może przekroczyć 1% spłacanej części kredytu, jeśli okres pomiędzy datą spłaty a terminem spłaty wynikającym z umowy pożyczki przekracza 1 rok. Warto jednak wiedzieć o tym, iż prowizja zostanie pobrana tylko wtedy, gdy spłacana kwota przekroczy trzykrotność przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Jeśli jednak nie dojdzie do przekroczenia tej kwoty, to prowizja nie powinna być większa niż 0,5%.

Korzyści wynikające z wcześniejszej spłaty pożyczki

Czy wcześniejsza spłata pożyczki to dobre rozwiązanie? Oczywiście, że tak, ponieważ w ten sposób można pozbyć się pewnego balastu, jakim jest właśnie konieczność przekazywania części otrzymywanego co miesiąc dochodu na spłatę raty pożyczki. Dzięki spłacie pożyczki przed terminem można zatem odciążyć domowy budżet, unikając również negatywnego wpisu w BIK w sytuacji, gdyby w kolejnych latach pojawiły się jakieś problemy w spłacie zaciągniętego długu. Kolejną zaletą wcześniejszej spłaty pożyczki jest zmniejszenie kosztów całości zobowiązania, ponieważ nie będziemy wówczas musieli spłacać całości odsetek. Chodzi tutaj jednak tylko o tę część, która dotyczy spłacanej kwoty zobowiązania. Dokonując jednak przelewu na konto firmy pożyczkowej, należy skontaktować się z wierzycielem, sprawdzając, czy została oddana cała kwota pożyczki. Czasem zdarzają się takie sytuacje, kiedy to wydaje się, iż została uregulowana cała należność, jednak w rzeczywistości jest zupełnie inaczej, a pożyczkodawca w dalszym ciągu nalicza dodatkowe opłaty, nie informując nas nawet o tym fakcie. Z biegiem czasu może dojść do naliczenia bardzo wysokiej kwoty odsetek, przez co chęć wcześniejszej spłaty pożyczki będzie całkowicie nieopłacalna. Warto zatem zadbać o to, aby otrzymać na piśmie od firmy pożyczkowej potwierdzenie zamknięcie konta pożyczkowego, ponieważ jedynie dzięki takiemu dokumentowi będziemy mogli spać w spokoju, nie obawiając się dodatkowych kosztów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *