czy-raty-0%-to-prawda

Czy raty 0 % to prawda?

Często w reklamach telewizyjnych, internetowych, radiowych czy gazetkach sklepów z różnego rodzaju sprzętami można się natknąć na promocyjne oferty ratalne. Również portale aukcyjne czy sklepy internetowe posiadające w ofercie sprzedaż ratalną występują z różnorakimi akcjami. Nawet banki proponują czasami kredyty ratalne na przykład dla nowych klientów, które mają być bez kosztów. Czy jednak takie oferty faktycznie są możliwe i łatwe do uzyskania, czy są tylko przysłowiowym wabikiem na potencjalnych klientów?

Czym są raty 0%?

Z założenia raty zero procent to produkt finansowy, będący kredytem ratalnym na zakup towarów lub usług, którego całkowity koszt ma wynieść 0 złotych, czyli RRSO wynosi 0%. Niektórzy mogą tym mianem określać produkty, które mają jedynie oprocentowanie 0%, zaś inne koszty występują, jednak może być to uznane za wprowadzanie klienta w błąd. Raty 0% mogą być również objęte ubezpieczeniem na życie lub w zakresach rozszerzonych, na przykład również od utraty dochodu, ale są to produkty ubezpieczeniowe dodatkowo płatne, zwykle wliczane w ratę.

Ofertę rat 0% spotkać można najczęściej w marketach ze sprzętem elektronicznym, salonach meblowych oraz w sklepach i portalach internetowych oferujących różnorakie produkty czy usługi. Są to najczęściej czasowe akcje promocyjne, zwykle obejmujące konkretne produkty lub grupy produktów, albo też ofertę konkretnych banków. Pod hasłem tym kryć się również może promocja czasowa dla karty kredytowej, której ratalna spłata przez pewien ustalony okres nie będzie obciążona kosztami i oprocentowaniem.

Warto zapoznać się ze szczegółami oferty oraz umowy

Mimo, iż obowiązują jasne przepisy dotyczące reklamy i praw konsumenta, które zakazują celowego wprowadzania w błąd, warto zanim zostanie podjęta decyzja o kredycie ratalnym w promocyjnej ofercie zapoznać się z nią dokładnie. Mogą bowiem istnieć pewne obostrzenia, na przykład dotyczące produktów jakie są sprzedawane w takiej linii kredytowej, albo o zakazie łączenia promocji – czyli albo kupujemy dany towar w promocyjnej, obniżonej cenie, albo też korzystamy z promocyjnych rat.

Często zachętą do skorzystania z rat 0% jest odroczenie spłaty nawet o pół roku. Może być to atrakcyjne gdy akurat w danym momencie nie dysponujemy większą ilością gotówki, jednak jeżeli wiąże się to z brakiem możliwości skorzystania z promocji cenowej nie zawsze jest to dobry wybór. Podobnie, odroczenie płatności może stać się problemem kiedy po prostu o niej zapomnimy i bank zacznie naliczać odsetki karne.

Umowa powinna być jasna i czytelnie wskazywać, jakie są faktyczne koszty kredytu. Jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości, powinny one zostać wyjaśnione przed podpisaniem dokumentów. Gdyby się tak nie stało, zawsze prawo nas chroni i mamy możliwość odstąpienia od zawartej umowy w ciągu 14 dni od jej zawarcia, bez podania przyczyny. Uważać jednak należy w tym wypadku na zakupywane towary, gdyż tutaj już prawo nie przewiduje zawsze możliwości ich zwrotu – może być to tylko dobra wola sprzedawcy.

Negocjacja to podstawa

Oferta rat 0% tak naprawdę jest bardzo często dostępna w wielu sklepach i jak najbardziej prawdziwa, jednak sprzedawcy rzadko od razu wychodzą z nią wprost do klienta. Powód jest prosty – jest to opcja najmniej dla nich opłacalna. W końcu kiedy klient ponosi koszty bankowe, zwykle również sprzedawca czy sieć zarabia. Czasami jednak ważniejsza staje się sprzedaż sprzętu czy zestawu albo usług, więc oferta rat 0% jest proponowana jako swoisty gratis, dodatek mający zachęcić do zakupu.

W związku z powyższym, łatwo się domyśleć, że zwykle można sporo wynegocjować podejmując właściwą rozmowę ze sprzedawcą usług kredytowych. Warto też znać swoje prawa – nie mamy obowiązku wykupienia usług, ubezpieczeń jeżeli tego nie chcemy. Również w przypadku kiedy obowiązuje w danym czasie promocja na raty 0%, zaś sprzedawca niekoniecznie chce ich udzielić, warto poprosić o dostęp do regulaminu takiej promocji, gdyż często nie ma tam takich obostrzeń i raty jeżeli tylko istnieje zdolność kredytowa powinny być dostępne.

Promocje na produkty

Oferta rat 0% bardzo często skojarzona jest z konkretnymi produktami. Tego typu akcje mogą być podejmowane w celu wyprzedania towarów zalegających na magazynie czy innych produktów o określonej cenie na sprzedaży której zależy sprzedawcom. Warto chcąc skorzystać z takiej oferty nie tylko dokładnie sprawdzić warunki kredytowania, ale także czy towary i ich ceny są dostatecznie atrakcyjne, by cała transakcja była opłacalna.

Podsumowując, oferta rat 0% jest jak najbardziej prawdziwa, jednak zwykle obostrzona pewnymi warunkami oraz określonym regulaminem. Zawsze przed zawarciem umowy warto dokładnie się z nią zapoznać, zwracając uwagę na całkowite koszty kredytu, terminy i wysokości rat oraz inne informacje, które w skrócie zawarte są w formularzu informacyjnym podpisywanej umowy, który powinien zostać wręczony kredytobiorcy przed jej zawarciem. Nie powinno się również pozwalać na podpisywanie umowy w ciemno, bez chociaż ogólnego zapoznania się z nią, czy wyrażania zgody na ubezpieczenia, które nie są nam akurat potrzebne, a przy sprzedaży kredytów nigdy nie są obowiązkowe. Decyzje finansowe powinny być podejmowane w pełni świadomie i dobrowolnie.

Dodaj komentarz