pozyczka w malzenstwie

Czy można wziąć pożyczkę bez zgody współmałżonka?

Branie pożyczek i kredytów stało się w ostatnim okresie bardzo popularne. Jak pokazują dane z 2018 roku, co drugi Polak ma zobowiązanie kredytowe na swojej głowie. Nie są tutaj brane pod uwagę pożyczki, ale jeśli doda się je do tej puli to z pewnością liczb osób ze zobowiązaniami zdecydowanie wzrośnie. Skoro Polacy pożyczają tyle pieniędzy to, czy wiedzą o tym ich współmałżonkowie? Może wszyscy się na to zgadzają, a potem powstają długi, które coraz ciężej uregulować. Odpowiedzi na te pytania będą znajdowały się w dalszej części tekstu.

Branie pożyczek bez zgody współmałżonka

W tym przypadku praktycznie wszystkie pożyczki zwane chwilówkami nie wymagają zgody współmałżonka. Są one brane indywidualnie i nie trzeba przynosić zaświadczeń na temat dochodów swojej partnera lub partnerki. Osoba, która ubiega się o pożyczkę będzie odpowiedzialna za nią całym swoim majątkiem. Współmałżonek może być wtedy bezpieczny i wszystko, co należy do niego, nie będzie mogło zostać ruszone przez komornika. W ten sposób kreuje się tutaj pewna przewaga nad kredytami, gdzie w przypadku wysokich kwot trzeba mieć pozwolenie współmałżonka.

Kiedy potrzebna jest zgoda współmałżonka

Jest ona wymagana głównie w przypadku kredytów hipotecznych, gdzie zaciąga się kredyt na bardzo wysoką sumę i jest ona spłacana przez wiele lat. Zgoda współmałżonka jest ważna tylko w przypadku wspólności majątkowej, która zawiera się automatycznie w przypadku ślubu cywilnego w Polsce. Jeśli małżonek bez zgody swojej drugiej połówki, chciałby zaciągnąć tak wysoki kredyt to prawdopodobnie spotka się z odmową ze strony instytucji finansowej. Tak więc bardzo ciężko zaciągnąć wysoki kredyt bez wiedzy współmałżonka.

Intercyza, a pożyczka

W przypadku małżeństw, które zdecydowały się na rozdzielność majątkową potwierdzoną aktem notarialnym nie ma konieczności informowania współmałżonka o braniu kredytu lub pożyczki. W przypadku, kiedy zaciągnięte pieniądze nie będą spłacane i tak będzie można zająć te rzeczy, które należą do kredytobiorcy. Jest to szczególnie ważne, ponieważ w przypadku, gdzie współmałżonek potwierdzi wzięcie kredytu i nie będzie intercyzy to komornik będzie mógł zająć również jego dobra. 

Czy często zaciągane są pożyczki, a także, na co się je przeznacza

Jak pokazują dane, branie pożyczek bez wiedzy partnera zdarza się dość często. Pieniądze przeznaczane są głównie na niespodzianki, używki i hobby. Wiele osób, które chcą sprawić radość swojej drugiej połówce, zaciąga drobną pożyczkę, która będzie pomocna w przypadku jakiegoś zakupu. Wiele osób stara się ukryć fakt brania pożyczek i czasami wpadają oni w pętle, która ma przykre konsekwencje. Jednymi pożyczkami starają się oni spłacić inne pożyczki i po zapętleniu się dochodzi do wielkich długów, z których ciężko wyjść. 

Podsumowując, pożyczki bez wiedzy współmałżonka można zaciągać na:

– bieżące sprawy życia codziennego,

– zaspokojenie bieżących potrzeb,

– działaniami, które mają poprawiać sytuację zarobkową, czyli np. kursy, szkolenia lub otworzenie nowej firmy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *