czy-komornik-moze-zabrac-500plus

Czy komornik może zabrać 500+?

Rodzina 500+ to program, który cieszy się w Polsce ogromną popularnością, jednak wzbudza również wiele skrajnych opinii zwłaszcza wśród osób, które nie mają możliwości skorzystania z tej formy pomocy społecznej. Niezależnie jednak od tego wiele osób zastanawia się nad jedną bardzo ważną kwestią, a mianowicie nad tym, czy komornik może zabrać 500+? W dzisiejszych czasach wiele osób zmaga się z różnego rodzaju problemami osobistymi oraz finansowymi, mając tym samym na głowie komornika. Wiele rodzin utrzymuje się obecnie ze środków uzyskanych ze wspomnianego programu, dlatego też warto nieco bliżej przyjrzeć się zagadnieniu, rozwiewając wszelkie wątpliwości na temat możliwości zabrania przez komornika środków pieniężnych z 500+.

Świadczenie 500+: czy komornik może je zabrać?

Z teoretycznego punktu widzenia komornik nie może zabrać rodzinie środków, które otrzymuje ona z rządowego programu 500+, jednak w praktyce wygląda to zupełnie inaczej, ponieważ przypadków, kiedy to komornik zabrał 500+ jest na prawdę dosyć dużo. W ostatnim czasie czy to radiu, czy to w telewizji mówi się coraz więcej na temat zajęć komorniczych, które w większości przypadków dotyczą wielodzietnych rodzin otrzymujących środki pieniężne w granicach 2500-3000 zł. Gdy pieniądze z programu 500+ trafiały na konto danej rodziny, które było zajęte przez komornika, to środki te bank od razu przelewał na jego konto, przez co rodzina zostawała tak naprawdę z niczym. Czy taka praktyka jest w ogóle zgodna z prawem? Co można zrobić w sytuacji, gdy komornik zabierze pieniądze z programu 500+?

Które świadczenia rodzinne są wolne od zajęć komorniczych?

Zgodnie z obowiązującą ustawą niektóre uzyskiwane dochody są wolne od zajęć komorniczych, a chodzi tutaj głównie o świadczenia rodzinne, w tym również środki pochodzące z programu 500+. Zgodnie z ideą opisywanego rządowego programu środki z 500+ przeznaczone są na zaspokajanie dziecięcych potrzeb, dlatego też nie mogą one zostać wykorzystane na spłatę długów ich rodziców. W sytuacji, gdy komornik zajmie pieniądze z 500+ to dana rodzina pozostaje najczęściej bez środków do życia lub też ma ich niewiele z innych uzyskiwanych świadczeń rodzinnych, dlatego też komornicy nie powinni zabierać rodzinom środków z programu 500+. Czy tylko świadczenia rodzinne są wolne od zajęć komorniczych? Niektóre rodziny otrzymują środki pieniężne na konto pochodzące nie tylko ze świadczeń rodzinnych, ale również alimentów. Zgodnie z ustawą komornik nie może zająć alimentów, a także środków pochodzących z funduszu alimentacyjnego. Wolne od zajęć komorniczych są również wypłacane przez pomoc społeczną świadczenia integracyjne, dodatki rodzinne, dodatki pielęgnacyjne, dodatki porodowe, a także zasiłki przeznaczone dla opiekunów. Tyle, jeśli chodzi o teorię, ponieważ w praktyce wygląda to czasami zupełnie inaczej. Niektórzy komornicy nie mają bowiem skrupułów i zabierają nawet świadczenia z 500+, które przeznaczone są tak naprawdę dla dzieci.

Niezidentyfikowane pieniądze

Dlaczego komornicy zajmują pieniądze z programu 500+? Najczęściej dzieje się tak, ponieważ nie mają oni świadomości, skąd pochodzą zaksięgowane na koncie dłużnika pieniądze. Komornicy nie mają bowiem wglądu w historię danego rachunku bankowego, dlatego też nie mają możliwości sprawdzenia, skąd pochodzi dany przelew. Z tego też względu przelewy, które pochodzą z programu 500+ powinny być oznaczone w jakiś specjalny sposób tak, aby komornicy (a w szczególności bank działający na zlecenie komornika) widząc, skąd pochodzą środki, nie mogli ich zająć.

Gotówka a nie przelew

Czy można w jakiś sposób uniknąć zajęcia przez komornika świadczenia 500+? Bardzo dobrym wyjściem z sytuacji może być pobieranie świadczenia gotówką, której następnie nie należy wpłacać na konto bankowe. W takiej sytuacji komornik nie ma możliwości zajęcia pieniędzy, a rodzina z pewnością nie pozostanie bez żadnych środków do życia.

Co zrobić w sytuacji, gdy komornik zajmie 500+?

W sytuacji, gdy komornik zabierze nie tylko pieniądze z programu 500+, ale również inne świadczenia należy od razu działać, gdyż tylko w ten sposób możliwe będzie odzyskanie pieniędzy. Niektóre osoby w takim przypadku nie robią kompletnie nic, co jest niestety bardzo dużym błędem. Co jednak należy zrobić w takiej sytuacji? Oczywiście złożyć stosowne pismo u komornika załączając do niego wydruk z rachunku bankowego, a także decyzję o przyznaniu świadczenia. Tylko w taki sposób można udowodnić, iż zajęte przez komornika pieniądze pochodzą z programu 500+ a więc są całkowicie wolne od zajęć. Wszystkie dokumenty można przesłać do kancelarii komorniczej listem poleconym, jednak można je również dostarczyć osobiście. Gdy komornik otrzyma pismo wraz z kompletem niezbędnych dokumentów, to z pewnością zwróci dłużnikowi pieniądze na konto, egzekwując swoją należność w inny sposób. Na przyszłość warto jednak pomyśleć o tym, aby wszelkie środki pieniężne uzyskiwane zarówno z programu 500+, jak i z innych świadczeń pobierać w gotówce, unikając tym samym opisanej sytuacji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *